İMKB Piyasa Beklentisi

11.10.2011

Almanya ve Fransa'nın Ekim ayı sonuna kadar Avrupa bankalarının yeniden sermayelendirmesini de içeren yeni tedbirler açıklayacak olmaları, dün yurt dışı piyasalarda umutlu bir bekleyişi doğurdu ve gene olarak risk iştahının artmasını sağladı. Ayrıca Fransa, Belçika ve Lüksemburg hükümetleri de Dexia'yı kurtarma planı üzerinde anlaştı. Yeniden tazelene umutlarla birlikte parite bir günde 1.3350'den 1.370 sınırına %2.6 oranında yükselirken, Avrupa ve ABD borsaları ortalama %2.0-%3.0 arasında değer artışlarıyla dördüncü günü de yükselişle tamamladı.
Avrupa'da genel olarak bankacılık sektörü hisseleri %2.3 değer kazanırken Yunan bankaları ortalama %10 oranında sert değer kaybetti. Avrupa'nın çevre ülkelerine en yüksek kredi veren ikinci bankası olan ve bu yıl 1 milyar Dolar zarar edebileceği uyarısında bulunan Avusturyalı Erste Bank, %9.2 düştü. Dexia hisseleri günü %4.7 değer kaybederek tamamlarken, UniCredit hisseleri ise %12.2 yükseldi.
İMKB 100 endeksi de dün %1.72 artışla geçtiğimiz hafta oldukça gerisinde kaldığı yurt dışı piyasalara uyum sağladı. Sanayi üretimi verisinin beklentilerin altında kalması, TCMB'nin faiz artırımına dönük beklentileri öteledi ve gösterge faiz 3 baz puan gerileyerek %8.33'den kapandı. Dün ABD bono piyasasının kapalı olması nedeniyle TCMB'nin döviz satım ihalesi açmadığı günde dolar kuru 1.83 seviyesinin altına geriledi.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının %0.70-%2.0 aralığında artıda olduğunu, dün %3.0'ün üzerinde değe kazanan ABD vadelilerinin ise %0.11 civarında ekside olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor.

Hafif yükselerek açılmasını beklediğimiz endeksin, dün 58.000-58.200 aralığının üzerinde kapanmasının ardından bugün bu seviyelerin üzerinde kalmakta ne ölçüde başarılı olacağını takip edeceğiz.

Yukarı