İMKB Piyasa Beklentisi

07.10.2011

TCMB'nin son iki gündür dövize sert müdahalesi ve bu yöndeki aksiyonlarına devam edeceğini açıklaması, dolar ve sepet kurun hızla gerilemesine neden olurken gösterge faiz de aşağı yönlü bir seyir izliyor. TCMB dün ayrıca orta ve uzun vadede finansal istikrarı güçlendirmek ve mevcut TL likidite ihtiyacının maliyetini düşürmek amacıyla TL cinsi mevduat-dışı diğer yükümlülüklerin zorunlu karşılık oranı indirdi. BU sayede erek özellikle bankalarca ihraç edilmeye başlanan TL cinsinden tahvillerin, vadelerinin uzamasını teşvik etmeye çalışıyor.
Ayrıca dün ECB'nin politika faizini %1.5 seviyesinde sabit bırakmasına karşın, uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarına başladığını ve ikincil piyasa dahil 40 milyar euro tutarında varlık teminatlı menkul kıymet (covered bond) alacağını açıklaması paritenin hızla yükselmesini sağlayarak içerde kur ve faize destek veriyor.
Ancak İMKB-100 endeksi, yurt dışı piyasalardan olumsuz yönde ayrışmaya devam ediyor. Bu noktada endeks ağırlığı en yüksek hisse olan GARAN'ın son üç gündür yoğun satış baskısı altında değer kaybetmesi dikkatimizi çekiyor. Dün "kritik" 6.72 desteğinin de altında kapanan, ancak ağırlıklı ortalama fiyatı 6.76'da oluşan GARAN'ın, bugünkü ağırlıklı ortalama fiyatının 6.72 seviyesinin altında olup olmayacağının takip edilmesi gerektiğini bunun, endeksin 57.750-58.000 aralığında taban oluşturma gayreti açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bugün TCMB'nin son iki gündür açtığı USD 1.350 mn tutarındaki açtığı döviz satım ihalelerine gelecek olan talep ve açılacak miktar merak ediliyor. TCMB önceki iki ihalede sırasıyla 750 ve 350 mn dolar satmış ve sırasıyla 1.832 ve 2.038 milyar dolarlık teklifler gelmişti. İhalelerdeki fiyat ise sırasıyla 1.8542 TL ve 1.8348 seviyesinde oluşmuştu. Bugün ayrıca saat 15:30'da ABD'de açıklanacak olan Tarım-dışı İstihdam verisi takip edilecek. Verinin 60-73 bin arasında değişen beklentilerin üzerinde gelmesi halinde piyasaların önümüzdeki haftaya daha moralli başlayacağını düşünüyoruz.
Çin piyasalarının kapalı olduğu Asya borsalarında bugün %1.0-%3.5 arasında değer artışları olduğunu, ABD vadelilerinin dünkü ortalama %1.8 oranındaki yükselişlerinin ardından yatay seyrettiğini gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50 civarında yükselerek açılması bekleniyor. Bugün tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde gösterge faiz dünkü kapanışına paralel %8.36-%8.37 seviyesinden geçiyor.

Yukarı