İMKB Piyasa Beklentisi

05.10.2011

İMKB-100 endeksi dün uzun bir aradan sonra ilk kez yurt dışı piyasalardan olumsuz yönde ayrıştı ve ortalama %5.2 düşen banka hisseleri öncülüğünde %3.78 değer kaybetti. Endeksin toplam 2250 puanlık değer kaybının üçte birini oluşturan 750 puan, GARAN ve AKBNK hisselerinin sırasıyla %5.05 ve %6.11 oranında gerilemesinden kaynaklandı. Her iki hisse senedi de yaklaşık 6.96 TL olan ağırlıklı ortalamalarının %3 altında 6.76 TL seviyesinden kapattı.
Benzer şekilde endeks ağırlığı yüksek pek çok hissenin dünkü kapanışlarının, günlük ağırlıklı ortalamalarının yaklaşık %1.5-%2.5 arasında altında olduğunu görüyoruz. Bu noktadan baktığımızda endeksin ağırlıklı ortalamalarının 58.000-58.350 seviyelerinde oluşmasına rağmen, kapanışlar itibarıyla 57.200 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu durum, dünkü satışların oldukça sert olması nedeniyle 57.200-58.350 aralığında yeterince maliyet oluşmadığına işaret ediyor. Dolayısıyla bugün endeksin özellikle 58.000 ve üzerindeki performansının önem taşıdığını ve yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Endeksin bugün bu 58.000 seviyesinin üzerinde kalıcı bir şekilde kalabilmesi durumunda dünkü sert düşüşün bir savrulma olarak kalacağını ve yükselme potansiyelini koruyacağını tahmin ediyoruz. Ancak endeksin yeni maliyetler oluşturarak tekrar bu seviyenin anlamlı ölçüde altında kapatması durumunda aşağı yönlü risklerin güçleneceğini düşünüyoruz.
Yurt dışı piyasalarda dün özellikle Avrupa borsalarında Fransa-Belçika ortaklığındaki Dexia bankası üzerindeki spekülasyonlar etkili oldu. Yunan tahvil riski taşıması ve Moody's'in mevcut likidite sorunlarının ilerde not indirimine neden olabileceği uyarısı, dün Dexia hisselerinin %38 düştükten sonra %22 ekside kapatmasına neden oldu. AB banka hisseleri de dün ortalama %4.0 düştü.
Bugün ise gerek Dexia bankasıyla ilgili Perşembe günü yeni bir program üzerinde Fransa ve Belçika hükümetlerinin çalıştığı haberleri, gerekse AB maliye bakanlarının genel olarak Avrupa bankacılık sektörünü güçlendirmeye dönük görüş birliğine vardıkları yönündeki açıklamalar, yurt dışı piyasalarda olumlu yansıma buluyor. Ancak İtalya'nın not indirimi haberi, bu olumlu yansımaları bir miktar gölgelemiş görünüyor.
Asya borsalarında bugün açık olan Nikkei %1.2 ekside, Sensex ise %0.51 artıda işlem görüyor. (Çin piyasaları hafta boyunca tatil nedeniyle kapalı). ABD vadelileri ise dünkü %2.0 civarındaki yükselişlerinin ardından %0.20 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.5 civarında yükselerek açılması bekleniyor. Bugün tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde gösterge faiz dünkü kapanışının 3 baz puan altından %8.53'den geçiyor.
Bugün endeksin %1.0-%1.5 alıcı açılmasını bekliyoruz.

Yukarı