İMKB Piyasa Beklentisi

04.10.2011

Yurt dışı piyasaların gündeminden inmeyen Yunanistan, dün de global piyasaların zayıf seyrinde belirleyici olmaya devam etti. Yunanistan'ın bu yılki bütçe açığı hedefini aldığı yardımlara rağmen tutturamayacağını açıklaması nedeniyle Avrupa borsaları, bankacılık hisseleri öncülüğünde düştü.
Yunanistan'ın borç sorunu ve bütçe açıklarıyla ilgili yeni hedefler belirlenmesi üzerinde Euro bölgesi Maliye Bakanları arasında dün başlayan görüşmeler devam ediyor. Söz konusu görüşmelerde aynı zamanda Avrupa Kurtarma Fonu EFSF'in de kaldıraçlı kullanımı tartışılıyor.
Yurt içinde dün hisse senedi ve bono piyasalarında nispeten sakin ve diğer gelişmekte olan ülke piyasalarına göre daha olumlu bir seyir izlendi. Ancak döviz tarafında özellikle öğleden sonra ciddi bozulma görüldü. Paritenin 1.33 seviyesinin altına gerilemesinin de etkisiyle sert değer kazanan dolar kuru, yeni tarihi zirvesine yükseldi. Bugün Asya'daki işlemlerde 1.8950 seviyesine kadar yükselen döviz kuru, saat 09.00 itibarıyla dünkü kapanışının %0.75 üzerinde 1.8885'den işlem görüyor.
Döviz tarafındaki bu bozulmaya ve yurt dışındaki ortalama %1.5-%2.0 oranındaki eğer kayıplarına karşın, İMKB-100 endeksi dün sadece %0.39 oranında değer kaybetti. Kaybın tamamı, Banka endeksinin %1.63 oranında düşmesinden kaynaklandı; Sanayi endeksi ise yatay kaldı.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında; %4.3 düşen Güney Kore borsası dışında, Nikkei'nin %1.0 ekside, Sensex'in ise %0.21 artıda işlem gördüğünü izliyoruz (Çin piyasaları hafta boyunca tatil nedeniyle kapalı). ABD vadelileri ise dünkü %2.35-%3.25 oranındaki düşüşlerinin ardından %0.50 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.5 civarında düşerek açılması bekleniyor. Bugün tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde gösterge faiz dünkü kapanışının 2 baz puan üzerinden %8.42'den geçiyor.

Bugün endeksin satıcılı açılmasının ardından, dün olduğu gibi 58.800-59.100 aralığında tutunmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı