İMKB Piyasa Beklentisi

03.10.2011

Global borsalar son üç yılın en kötü çeyreğini geçirdi
İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz hafta %6.0 oranında değer kazandı. Avrupa borsalarındaki ortalama değer artışı %5.0 olurken, ABD borsaları karışık bir seyir izledi; DJI yükselirken, SP500 ve Nasdaq düştü. Asya borsaları ise Çin dışında ortalama %2.0 civarında yükseldi. Geçtiğimiz haftanın son gününe kadar olumlu seyreden yurt dışı piyasalar, Cuma günü açıklanan Almanya perakende satışlar verisinin beklentilerin oldukça altında kalması ve Euro Bölgesi enflasyon verisinin de yüksek çıkması nedeniyle hızla değer kaybetti. Açıklanan yüksek enflasyon rakamının 6 Ekim'deki ECB toplantısında faiz indirimi olasılığını zayıflatması nedeniyle parite, 1.3385'e seviyesine kadar düştü, MSCI dünya endeksi %2.3 geriledi.
İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz haftayla birlikte Eylül ayında %11 yükselerek yurt dışı piyasalara görece oldukça iyi bir performans göstermiş oldu. Endeksin USD bazındaki yükselişi kurun %8.5 yükselmesi nedeniyle son bir ayda %3.0 ile sınırlı kalsa da MSCI dünya endeksi %8, ABD ve Avrupa borsaları %7, gelişmekte olan ülke borsaları ise %13 değer kaybetti. Çin'deki PMI verisinin son üç aydır üst üste zayıflamaya işaret etmesi nedeniyle global ekonomik büyümeye ilişkin kaygılar arttı ve emtia fiyatları ciddi ölçüde geriledi. Son bir ayda Altın %11, Petrol 10.8, Bakır %25 emtia endeksi genel olarak %13 düştü.
Avrupa'daki gelişmelere ve haber akışına olan hassasiyet ile 3Ç11 dönem sonu portföy yeniden yapılandırılmaları, piyasalardaki oynaklığı beslemeye devam ediyor. Bir önceki hafta %33 artarak 41 seviyesine ulaşan VIX endeksi, geçtiğimiz hafta %4.0 daha artarak 43 değerini aldı. Oynaklığın artması, yatırımcıların ürkek ve tedirgin bir şekilde çoğunlukla "al-sat" amaçlı olarak pozisyon almalarına neden oluyor. Bu durum da piyasaların belli bir yönde trend kazanmasını zorlaştırıyor.
Asya borsalarında bugün, %1.5-%2.0 oranında değer kayıpları yaşanıyor. (Çin piyasaları hafta boyunca, Kore borsası ise bir gün tatil nedeniyle kapalı). ABD vadelileri ise Cuma günkü %2.0'lik düşüşlerinin ardından %0.80 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.5 civarında düşerek açılması bekleniyor. Bugün tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde gösterge faiz Cuma kapanışının 3 baz puan üzerinden %8.44'den geçiyor.

Bugün endeksin satıcılı açılmasının ardından, 58.800-59.100 aralığında tutunmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı