İMKB Piyasa Beklentisi

30.09.2011

Almanya'daki oylamanın olumlu neticelenmesi ve ABD'de açıklanan ekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi, global piyasalardaki risk iştahının dün yeniden artmasını sağladı. DAX %1.1 yükselirken, Dow ve SP500 endekslerindeki değer artışları, bir ara %2.0'lere varsa da gün sonunda sırasıyla %1.3 ve %0.8 oldu. Bazı Çinli şirketlerin muhasebe uygulamalarına yönelik soruşturma nedeniyle ABD'de işlem gören hisselerinin değer kaybetmesi ve Apple hisselerine gelen kâr satışlarıyla Nasdaq endeksi ise %0.43 düştü.
Yurt dışındaki iyimserliğe paralel olarak İMKB-100 endeksi son iki gündür olduğu gibi dün de banka hisseleri öncülüğünde güçlü seyrini sürdürdü; bono tarafında gösterge faiz 5 baz puan gevşeyerek %8.34'e geriledi. Ancak döviz tarafında bir önceki gün olduğu gibi dün de yükselme yönündeki eğilim korundu. Özellikle paritenin 1.368'e kadar yükselmesine rağmen, döviz sepetinin sadece 2.184 seviyesine kadar gerileyebilmiş olması, dışarıda artan iyimserliği aynı ölçüde içeriye yansıtmamaktaydı. Ancak bugün tersi bir durum göze çarpıyor. Yurt dışında düne göre azalan risk iştahı nedeniyle paritenin %0.68 oranında düşerek 1.3545'den işlem görmesine karşılık, döviz sepeti 2.1825 ile dünkü en düşüğü olan 2.184 seviyesinin de altında işlem görüyor. Bu durum döviz cephesindeki dünkü mevcut tedirginliğin bugün en azından artmadığına işaret ediyor.
Avrupa'daki gelişmelere olan hassasiyet ve 3Ç11 dönem sonu olması nedeniyle portföylerde yapılan değişiklikler, piyasalardaki oynaklığı besliyor. Yatırımcıların ürkek ve tedirgin davranmaları ise piyasaların belli bir yönde trend kazanmasını zorlaştırıyor ve "al-sat" amaçlı pozisyon alınmasına neden oluyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında üç ay üst üste ekonomik daralmaya işaret Çin PMI verisine rağmen; Nikkei endeksinin açılıştan itibaren hafif olumlu seyrettiğini, Hindistan borsasının ise %1.0 düşerek açılmasının ardından yataya döndüğü izliyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %0.20 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.5 civarında gerileyerek açılması bekleniyor.
Bugün endeksin hafif satıcılı açılmasının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı