İMKB Piyasa Beklentisi

26.09.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz hafta %2.7 oranında değer kaybetti. Avrupa borsalarındaki ortalama değer kaybı %6.0, ABD borsalarında %7.0, Asya borsaları ise %3.5-%5.0 arasında oldu. Böyle bakıldığında yurt dışı piyasalara görece "üstte" performans sergilemiş görünen İMKB-100 endeksi, eğer TL cinsi kredi notu artışının sağladığı %5.1 oranındaki bir günlük yükseliş olmasaydı yurt dışı piyasalara görece "altta" performans göstermiş olacaktı.
Geçtiğimiz hafta Fed'in ABD ekonomisindeki aşağı yönlü risklere dikkat çeken açıklaması; Çin'deki öncül, Almanya ve Euro Bölgesinde ise nihai imalât sanayi PMI verilerinin beklentilerin altında kalması nedeniyle piyasalarda yeniden ikinci dip korkusu yükseldi. Ayrıca Avrupa'daki borç krizinde somut bir gelişme kaydedilememiş olması MSCI-Dünya Endeksindeki kayıpları, Mayıs-2011 zirvesinden itibaren bakıldığında teknik açıdan %20 kabul edilen sınırın üzerine taşıdı. Böylece MSCI Avrupa ve gelişmekte olan ülke piyasaları endekslerinden sonra MSCI dünya endeksi de ayı piyasasına girmiş oldu. ABD borsalarının ayı piyasasına girmesi için ise %4.0 daha düşmeleri gerekiyor.

İMKB-100 endeksi ise Kasım-2010 zirvesine göre bakıldığında kredi notu artırımından bir gün öncesine kadar ayı piyasası sınırı kabul edilen %20 değer kaybıyla ve 57.500 seviyelerinden işlem görmekteydi. Endeks, kredi notu artışıyla birlikte hızla çıktığı ayı piyasasına, Cuma günü itibarıyla aynı hızla geri döndü.

Oynaklığın oldukça yüksek olduğu ve VIX endeksinin %33 artışla 41 seviyesine ulaştığı haftada, altın %9, petrol %6, bakır %15, emtia fiyatları endeksi ise %8 düştü. Risk varlıklardan kaçan fonların güvenli liman arayışıyla Amerikan ve Alman 10-yıllıkları sırasıyla 27 ve 11 baz puan gevşeyerek %1.78 ve %1.75 seviyelerine geriledi. Böylece 2011 yılı içinde ABD 10-yıllıklarının getirisi %18'e, 30-yıllıklarının getirisi ise %36'ya ulaşmış oldu. Yurt içinde ise gösterge tahvilin faizi 48 baz puan artışla %8.54 seviyesine yükseldi. Bugün tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise %8.72 ile Cuma kapanışının 18 baz puan "üzerinden" geçiyor. Faizin Cuma günü gördüğü en yüksek seviye ise %8.85 olmuştu.

Baktığımızda sabah saatlerinde olumlu seyreden Asya borsalarının, olumsuza döndüğünü, artıda seyreden ABD vadelilerinin de ortalama %0.60 oranında "eksiye" geçtiğini izliyoruz. Avrupa borsalarının ise hafif satıcılı açılması bekleniyor.

Bugün endeksin hafif satıcılı açılmasını bekliyoruz.

Yukarı