İMKB Piyasa Beklentisi

22.09.2011

Dün yurt dışı piyasaların tümünde Fed'den gelecek açıklamalar öncesinde sakin bir bekleyiş hâkimdi. Ancak gün içinde piyasaların söz konusu açıklamalardan tatmin olmayabileceği yönündeki tedirginlik, Avrupa borsalarına ortalama %1.0 civarında satış olarak yansıdı.


ABD borsaları ise TSI 21:15'deki Fed'in açıklamasında ekonominin "önemli ölçüde aşağı yönlü riskler" taşıdığına vurgu yapması ve Moody's'in aralarında Citi'nin de yer aldığı önemli ABD bankalarının kredi notunu indirmesinin olumsuz etkisiyle ortalama %2.5 oranında düştü. Moody's Amerikan hükümetinin zor duruma düşen büyük bankaların kurtarılması konusuna artık daha uzak durduğunu belirtti.
Yurt içinde ise hisse senetlerinin yatay tamamladığı günde gösterge tahvilin faizi 13 baz puan yükseldi, döviz sepeti de %1.15 değer kazandı.


Dünün önemli gelişmelerinde bir diğer ise gelişmekte olan ülke para birimlerindeki sert değer kayıplarıydı. TL'nin USD karşısında %2.1 değer kaybettiği günde gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kayıpları %2.5 civarında gerçekleşti. Örneğin Brezilya Real'i %3.0, Güney Afrika Rand'ı %6.7 oranında düşerken, Rusya Ruble'sinin yatay kalması ve Hindistan Rupi'sinin %0.6 değer kazanması dikkat çekti.


Bugüne baktığımızda dünkü Fed ve Moddy's haberlerinin yanı sıra Çin'de açıklanan PMI endeksinin beklentilerin altında kalmasının olumsuz etkisiyle Asya borsalarının ortalama %2.0, ABD vadelilerinin ise %0.40 "ekside" olduğunu izliyoruz. Avrupa borsalarının ise %2.0 arasında "düşerek" açılması bekleniyor.

Yukarı