İMKB Piyasa Beklentisi

21.09.2011

İMKB-100 endeksinin, yurt dışı piyasalardaki zayıf görünüme ve kısa vadeli teknik göstergelerindeki negatif uyumsuzluğa rağmen, kâr satışlarını ertelediğini ve yurt dışı borsalardan belirgin ölçüde olumlu yönde ayrıştığını gözlemekteydik.
Özellikle son bir aylık döneme baktığımızda, Avrupa ve Asya borsalarında karşık bir tablonun olduğunu, ABD borsalarında ise ortalama %5.0-%6.0 arasında değişen değer artışları olduğunu gözlemlememize rağmen, İMKB-100 endeksinin döviz sepeti bazında yaklaşık %17 oranında yükseliş kaydetmesi dikkat çekmekteydi. Dün gelen S&P haberiyle birlikte endeksin bu olumlu yöndeki ayrışmasının temelsiz olmadığı görüldü.
Genel olarak baktığımızda, yurt dışı piyasaların son iki gündür olumsuz haber akışından ziyade olumlu haber akışına tepki vermeyi tercih ettiğini izliyoruz. Örneğin dün Çin'in büyük kamu bankalarından birinin Avrupa'daki borç krizine bağlı olarak bazı Avrupa bankalarıyla döviz forward ve takas işlemlerini durdurduğu haberinin ve İtalya'nın kredi notunun düşürüldüğü haberinin piyasalar üzerinde olumsuz etkisinin olmadığı görülüyor. Bu durumu piyasaların kötümser yöndeki fiyatlamalarda belirli bir sınıra ulaştığı ve tepki yükselişi için zemin aradığı şeklinde yorumluyoruz, ancak özellikle Yunanistan'a ilişkin haber akışlarının oynaklık yaratması nedeniyle temkin olunması gerektiğini düşünüyoruz.
Örneğin, bir önceki gün Yunanistan ile AB ve IMF denetçileri arasındaki telekonferansta ilerleme kaydedildiği haberleriyle son bir saatte yükselen ABD borsaları, dün bu yönde bir ilerleme sağlanamadığı haberleriyle son bir saatte gün içindeki tüm kazanımlarını geri vererek kapandı. Bugün ise vadelilerinin ortalama %0.30 artıda olduğunu izliyoruz. Asya borsaları TSİ 21:15'de açıklanacak Fed kararını öncesinde yatay seyir izliyor. Avrupa borsalarının ise %0.5-%0.8 arasında "zayıf" açılması bekleniyor.

Bugün endeksin hafif kâr satışlarıyla açılmasının ardından yatay bir seyir izlemesini bekliyoruz

Yukarı