İMKB Piyasa Beklentisi

20.09.2011

İMKB-100 endeksi, dün gün içinde 1.000'a yakın dalgalanmasına rağmen yatay kapandı ve ortalama %1.5-%2.0 arasında değer kaybeden yurt dışı piyasalara görece güçlü kalmayı başardı.
Geçtiğimiz hafta Avrupa borç krizine ilişkin radikal ve kararlı çözüm bulma gayretlerinin fiyatlandığını ve risk iştahının yüksek olduğu yurt dışı piyasalarda, bu hafta başında yine Avrupa kaynaklı riskler nedeniyle zayıf bir tablo olduğunu gözlüyoruz. Yurt içinde ise döviz ve faiz tarafının yurt dışındaki bu zayıf tablodan olumsuz etkilendiğini, ancak hisse senetleri piyasasının güçlü kaldığını gözlüyoruz. Dün döviz sepetinin %1.0' yakın değer kazanarak 2.135 seviyesini test etmesine ve gösterge tahvilin faizinin 11 baz puan yükselerek %8.27 seviyesine ulaşmasına rağmen İMKB-100 endeksinin yatay kalması dikkat çekiyor. Bunda endeks ağırlığı yüksek SAHOL, GARAN ve AKBNK hisse senetlerindeki alımların etkili olduğunu düşünüyoruz.
Bugün yurt içi piyasalarda sonuçları saat 14.00'de belli olacak PPK aylık olağan toplantısı bekleniyor. Piyasa beklentisine paralel olarak %5.75 olan politika faiz oranında ve döviz ile TL zorunlu karşılık oranlarında bir değişiklik olmasını beklemiyoruz.
Yurt dışı piyasalarda Yunanistan ile AB ve IMF denetçileri arasında dün yapılan ve bugün devam edecek olan telekonferansa ilişkin gelişmeler takip ediliyor. Söz konusu telekonferansa ilişkin ilerleme kaydedildiği ve anlaşmaya yaklaşıldığı haberleri, dün ABD borsalarının kapanışından önceki son bir saat içinde kayıplarının yarısını telafi etmesini sağlamıştı.
Bugün, Asya borsalarında "karışık" bir tablo olduğu, ABD vadelilerinin ortalama %0.60 "ekside" seyrettiği gözleniyor. Avrupa borsalarının da %0.1-%0.3 arasında "yatay" açılması bekleniyor.
Bugün endeksin yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı