İMKB Piyasa Beklentisi

15.09.2011

İMKB-100 endeksi bir önceki gün yüksek işlem hacmiyle birlikte aştığı "kritik" 55.850 seviyesine, dün yine yüksek bir işlem hacmiyle geri döndü. Endeks dün son dakika alımlarıyla üzerinde kapandığı bu seviyeyi, ilk kez iki hafta önce Cuma günü aşmaya çalışmıştı. Ancak ilk denemesinde başarılı olamayarak 54.000 seviyesine kadar geri çekilen ve bu seviyede güç toplayan endeks, geçtiğimiz hafta ise ikinci kez aynı seviyeyi aşmayı denemiş, fakat başarılı olamayarak bu kez 55.000 seviyesine kadar geri çekilmişti. Bir önceki gün de endeksin bu seviyeyi üçüncü kez aşmayı denediğini ve bu kez 56.000 seviyesine kadar gerilediğini gözlüyoruz Bu durumun giderek yükselen dipler şeklinde bir motif oluşturması nedeniyle endeksin yükselme isteğini ortaya koyduğunu düşünüyoruz. Ancak bir süredir yurt dışı piyasaların üzerinde performans gösteren endeksin, dün gün içindeki kâr satışlarına karşı koyamayarak uzun bir aradan sonra ilk kez yurt dışından belirgin ölçüde olumsuz yönde ayrışmasını bir zayıflık sinyali olarak değerlendiriyoruz.
Endeksin yukarıda anılan "kritik" 55.850 desteği anlamlı ölçüde aşağı yönde kırılmadığı sürece satışların kâr satışı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak endeksin bu desteğini kırması ve olumsuz yönde ayrışmasına devam etmesi halinde ise aşağı yönlü risklerin yükseleceğini tahmin ediyoruz.
Son dönemde faiz tarafında hem yurt dışında hem de yurt içinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. 2Ç11 büyüme verisinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesinin ardından TCMB'nin faiz indiriminde elinin zorlaştığı beklentisiyle yurt içinde gösterge tahvilde ve 10 yıllık faiz oranlarında hızlı bir yükseliş olduğu gözleniyor. Bir önceki gün 27 baz puan yükselen gösterge tahvilin faiz oranının dün de 4 baz puan yükselmesinin ardından, bugün tezgâhüstü işlemlerde 7-8 baz puan daha yükselerek %8.21-%8.24 aralığına ulaştığı gözleniyor. Bunda yurt dışındaki gösterge 10 yıllık tahvillerde hafta başından itibaren yükselişin de payı olduğunu düşünüyoruz
Asya borsalarının, bugün "karışık" bir seyir izlediğini, ABD vadelilerinin dünkü ortalama %1.5 oranındaki sert değer kazanımlarının ardından bugün "yatay" seyrettiğini gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %1.0 civarında "yükselerek" açması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru ise saat 09:00 itibarıyla dünkü kapanışlarına yakın seviyede işlem görüyor.
Bugün endeksin "hafif yükselerek" açılmasının ardından yatay seyretmesini bekliyoruz

Yukarı