İMKB Piyasa Beklentisi

13.09.2011

İMKB-100 endeksi, dün açılışta 55.000 desteğinde tutunmayı başardı ve gün boyunca bu desteğinin üzerinde kaldı. Günü %0.53 oranında sınırlı bir değer kaybıyla tamamlayan endeks, yurt dışı piyasalara görece güçlü kalmayı sürdürdü.
Yunanistan'ın kısa vadede iflasını açıklayabileceğine dair söylentiler ve Fransa'nın bankacılık sektörüne ilişkin endişeler, gün boyunca global piyasaların baskı altında kalmasına neden oldu. Akşam geç saatlerde ABD borsalarının kapanmasına yakın ise Çin'in İtalyan devlet tahvillerine "önemli miktarda" yatırım yapacağı yönünde Financial Times'ın web sitesinde bir haber yayınlandı.
Söz konusu haberin Euro bölgesi borç krizine ilişkin endişeleri kısmen hafifleten etkisiyle %1.2 ekside işlem görmekte olan ABD borsaları, kapanıştan önceki son 45dk.da gelen alımlarla %1.9 oranında değer kazanarak, günü %0.63 oranında artıda tamamlamayı başardı.
Söz konusu haberin yarattığı kısmi iyimserlikle bugün Hong Kong ve Güney Kore borsalarının kapalı olduğu Asya borsalarının, Şanghay hariç %1.0-%1.5 oranında "artıda" olduğunu, ABD vadelilerinin ise dünkü değer artışlarının üzerine %0.15 oranında "primli" seyrettiğini gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %1.5 civarında "alıcılı" açılacağı tahmin ediliyor.
Bugün döviz sepeti ve dolar kuru düne göre hafif gerileyerek saat 08:45 itibarıyla sırasıyla 1.7852 ve 2.1120 seviyesinden işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi ise tezgâhüstü işlemlerde dünün 3 baz puan altında %7.90 seviyesinden geçiyor.
Veri akışının zayıf olduğu bugün yurt dışı piyasaların gündeminde İtalya'daki 7 mlyr EUR tutarındaki tahvil ihracı ile ABD'deki 21 mlyr USD tutarındaki 10-yıllık tahvil ihraçları yer alıyor.
Endeksin güne 56.000 seviyesine doğru yükselerek başlamasının ardından 55.850 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışan bir seyir izleyebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı