İMKB Piyasa Beklentisi

12.09.2011

Hatalık bazda geçtiğimiz hafta İMKB-100 endeksi, %0.95 oranında değer kazandı. Banka ve sanayi endeksindeki ortalama değer artışı ise %1.70 ile endeksin üzerinde oldu. Yurt dışı borsalara baktığımızda ise MSCI dünya endeksi %2.1 düşerken; ABD borsaları %1.5-%2.0, Avrupa borsaları ise %1.5-%6.5 arasında düşüşler kaydetti. Haftalık kayıpların tamamına yakını Cuma günü gerçekleşti.
Hafta boyunca Trichet'nin, Bernanke'nin ve Obama'nın konuşmaları global piyasaların yükseliş ivmesi kazanma noktasında yetersiz kaldı. Trichet'nin Euro bölgesindeki asıl etkilere karşı tedbir almakta gecikmesi, Bernanke'nin yeni miktar sal gevşemeye ilişkin detay vermemesi ve Obama'nın sunduğu 447 milyar dolarlık ekonomik teşvik paketinin Kongre'den onay alamayacağına ilişkin endişeler hafta boyunca etkili oldu.
Cuma günü ise gerek ECB üyesi Jürgen Stark'ın, ECB'nin tahvil alımları hakkında görüş ayrılığı nedeniyle görevinden ettiği haberi gerekse Yunanistan'ın borç tahvil takasına özel sektörün yeterli katılımı göstermediği spekülasyonları, global piyasalarda sert satışları beraberinde getirdi. Ayrıca Moody's'in bazı Fransız banklarının notunu Yunanistan riski taşıması nedeniyle kırabileceğini açıklaması ise Avrupa bankacılık sektöründeki kayıpların haftalık bazda %10.0'u aşmasına neden oldu. Almanya'nın Yunanistan'ın temerrüde düşmesi halinde önemli bankaları destekleyeceğini açıklaması ise DAX endeksinin %4.0 düşmesine engel olamadı.
Bugüne baktığımızda ise Yunanistan'a ilişkin belirsizlikler nedeniyle Çin'in kapalı olduğu Asya borsalarının ortalama %2.0-%2.5 aralığında "ekside" olduğunu, ABD vadelilerinin ortalama %1.0 oranında "satıcılı" seyrettiğini görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %1.5 civarında "zayıf" açılacağı tahmin ediliyor.
Bugün Cuma günü kapanışlarına göre döviz sepetinin sakin seyretmesine rağmen, paritenin %1.5'a yakın gerilemesi nedeniyle dolar kuru %0.8 primli 1.8030 seviyesinden işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi ise tezgâhüstü işlemlerde 2 baz puan yukarıda %7.94. seviyesinden geçiyor.
Endeksin bugün satıcılı açılmasının ardından 55.000 seviyesinde destek arayışında olacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı