İMKB Piyasa Beklentisi

09.09.2011

Bir önceki gün bir süredir olumlu yönde ayrışmakta olduğu yurt dışı piyasalardan olumsuz yönde ayrışan İMKB-100 endeksi, dün yeniden olumlu yöndeki ayrışmasına geri döndü ve %2.63 değer kazandı. Banka endeksi %3.57 oranındaki değer artışıyla yükselişte öncü oldu.
Global piyasalar dün ilk olarak saat 14:45'de ECB'nin faiz kararını ve hemen ardından Trichet'nin düzenlediği basın toplantısını takip etti. Yurt içi piyasalar kapandıktan sonra ise saat 20:30'da Fed Başkanı Bernanke ve bu sabah saat 02:00'da ise ABD Başkanı Obama konuştu.
Trichet, enflasyonun yüksek seviyede kalmayı sürdürdüğünü ancak 2012'de %2'nin altına ineceğini söyledi. Bir ay önce büyüme üzerindeki risklerin dengeli olduğunu düşündüklerini, ancak bugün aynı düşüncede olmadıklarını ifade eden Trichet'nin küresel ekonomi ve büyük ekonomiler üzerinde son derece yüksek seviyede belirsizlikler olduğu yönündeki açıklamaları, ECB'nin yeni bir faiz artırımına gitmeyeceği yorumlarına neden oldu. Trichet'nin açıklamaları sonrası Avrupa borsaları eksiye döndü.
Bernanke, dünkü konuşmasında Jakson Hole toplantısında dile getirdiği ek teşvik programlarını yineledi ve detayları 21-22 Eylül tarihleri arasındaki Fed toplantısına bıraktı. ABD'deki enflasyon yükselişinin kalıcı olmadığını söyleyen Bernanke, Fed'in büyüme istihdam ve fiyatlar konusunda elinden gelen her şeyi yapacağını vurguladı.

ABD Başkanı Obama ise istihdam ile büyümeyi artırmak ve bozulan ekonomiyi yeniden canlandırmak amacıyla Kongre'ye 447 milyar dolarlık bir plan sundu. Söz konusu planın Kongre'de iki hafta içinde görüşülmesi bekleniyor.
Bugüne baktığımızda Çin'de beklentilerin altında açıklanan enflasyon verisiyle birlikte açılışta hafif yükselen Asya borsalarının eksiye döndüğü gözleniyor. ABD vadelileri yatay seyrederken, Avrupa borsalarının %0.4-%0.5 arasında "ekside" açılması bekleniyor.
Bugün döviz sepeti ve dolar kurunun dünkü seviyelerine yakın seviyelerde, gösterge tahvilin faizi ise tezgâhüstünde dünün 3 baz puan altında %7.78'den işlem görüyor.
Endeksin bugün hafif satıcılı açılışının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı