İMKB Piyasa Beklentisi

07.09.2011

İMKB-100 endeksi dün global piyasalarda gözlenen satıcılı seyre paralel hafif ekside açılmasının hemen ardından Morgan Stanley'nin Türk hisse senedi piyasası için tavsiyesini "ağırlık artır"a yükselttiği haberiyle hızla toparladı. Geçtiğimiz hafta Citibank'ın Türk hisse senetleri piyasası için tavsiyesini "ağırlık artır"a yükseltmesinin ardından bu hafta başında da Deutsche Bank da yayınladığı raporunda Türk bankaları için tavsiyesini "eşit ağırlık"a yükseltmişti.
Avrupa borsalarındaki kayıpların azalmasıyla birlikte endeks gün boyunca alıcılı seyretti ve yurt dışı borsalardan olumlu yöndeki ayrışmasını sürdürdü. Yurt içi piyasaların kapandığı saatten sonra ise yurt dışı borsalardaki yükseliş temposu giderek arttı. Baktığımızda ABD vadelilerinin hâlihazırdaki ortalama %0.60 oranındaki yükselişini de dikkate aldığımızda değer artışlarının %2.5-%3.0'e ulaştığını görüyoruz. Benzer şekilde bugün ortalama %1.5 civarında yükselerek açılması beklenen Avrupa borsalarının söz konusu yükselişleri dikkate alındığında yurt içi piyasaların kapandığı saate göre %2.5-%3.0 oranında primli olduğu gözleniyor.
Ancak endeksin dünkü I. seans ile II. seans kapanışlarının neredeyse eşit olduğunu dikkate aldığımızda ve hesaplamayı dünkü öğlen saatlerindeki değerlere göre yaptığımızda söz konusu %2.5-%3.0'e ulaşan primlerin toplamda ortalama %1.0 ile sınırlı kaldığını görüyoruz. Dolayısıyla endeksin bugün yurt dışı piyasalara uyumlu bir seyir izlemesi halinde yaklaşık %1.0 civarında yükselerek açılmasını bekliyoruz.
Bugün Almanya Anayasa mahkemesinin vereceği kararının, global piyasalar üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz.
Söz konusu karar Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'e sağlanan milyarlarca euroluk yardımlara Alman hükümetinin katkısına ilişkin olarak bazı akademisyenler tarafından açılan davaları sonuçlandıracak. Kararın olumsuz olması halinde gelecekte Alman hükümetinin mali yardımlarda manevra alanının daralacak olması piyasaların olumsuz etkilenmesine neden olabilir.
Endeksin bugün %1.0-%1.5 arasından alıcılı açılmasının ardından "kâr" satışları ile karşılaşabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı