İMKB Piyasa Beklentisi

06.09.2011

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz haftanın son günündeki kazanımlarını dün yurt dışı borsalardaki sert satıcılı seyire bağlı olarak geri verdi. Cuma günü %2.65 yükselen endeks, dün %2.38 düştü. Ancak İMKB'deki kayıplar yurtdışına göre sınırlı kaldı. Bunda 30 Ağustos tarihinde yayınlanan Citi'nin Türk hisse senetleri piyasası için tavsiyesini "nötr"den "ağırlık-artır"a yükseltmesinin ardından, dün de Deutsche Bank'ın Türk bankaları için tavsiyesini "ağırlığını azalt"tan "nötr"e yükseltmesi etkili oldu.
ABD borsalarının dün kapalı olduğu günde özellikle Avrupa borsalarının bankalar öncülüğünde sert değer kaybetmesi dikkat çekti. Avrupa'da bankacılık hisseleri dün Euro bölgesi borç sorunlarının kötüleştiği ve ikinci bir bankacılık krizine neden olabileceği endişeleriyle yaklaşık %6 kayıpla son 29 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Almanya borsası, %5.28; İngiltere borsası %3.58, Fransa borsası da %4.73 geriledi.
Küresel ekonomiye ilişkin resesyon endişeleri ve AB borç krizi bugün Asya borsalarında da etkisini sürdürüyor. Baktığımızda Asya borsalarının %1.0-%2.0 arasında, ABD vadelilerinin %2.0-2.5 oranında "ekside" olduğunu görüyoruz. Ancak dün yurt dışı piyasaların kapandığı saate göre bakıldığında ABD vadelilerindeki kayıplar sadece %0.20 ile sınırlı görünüyor. Avrupa borsalarının ise ortalama %1.0 civarında değer kaybıyla açılması bekleniyor.
Yurt içinde ise döviz sepetinin düne göre %0.50 oranında yükselmiş olması ve buna bağlı olarak dolar kurunun %0.60 primli olarak 1.78 seviyesinden işlem görüyor olması tedirgin edici duruyor. Ancak gösterge tahvilin tezgâhüstü işlemlerde dünkü kapanışı olan %7.74 seviyesinin altında işlem görüyor olması risklerin genele yaygın olmadığına işaret ediyor.
Endeksin bugün satıcılı açılmasının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı