İMKB Piyasa Beklentisi

02.09.2011

Yurt içi piyasaların kapalı olduğu son 3.5 günde Avrupa borsalarında %3.5-%7.0 arasında, ABD borsalarında %1.5-%2.5 arasında ve Asya borsalarında ise Shanghai hariç %2.0-%6.0 arasında değer artışları oldu. Ancak söz konusu değer artışlarının yarıya yakın kısmı Pazartesi günü gerçekleşti.
Pazartesi günü
ABD'de açıklanan tüketici harcamaları endeksinin beklentilerden iki kat daha olumlu gelmesi ve FED'in açıklanan toplantı tutanaklarında ekonominin güçlenmesi için faiz oranlarının 2013 yılına kadar düşük tutulmasının dışında ek önlemlere ihtiyaç duyulduğunun yer alması bunda etkili oldu.
Haftanın devamında ise Avrupa'da ve ABD'de açıklanan güven endekslerinin beklentilerin altında kalması, Japonya sanayi üretimi verisinin beklentileri karşılayamaması, Almanya ve Çin imalât PMI endekslerinin ise daralmaya oldukça yakın gelmesi piyasalarda tekrar negatif bir tonun oluşmasına neden oldu.
Çarşamba günü ABD'de açıklanan ve tahminlerin altında kalan ADP özel istihdam verisinin ardından bugün yurt dışı piyasaların odağında saat 15:30'da açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi yer alıyor.
Yurt içinde ise Bayram tatili döneminde döviz sepetinin yaklaşık %2.0 oranında ciddi ölçüde değer kaybetmesi dikkat çekiyor. Bunda yabancı girişlerinin devam etmesinin yanı sıra yerli kurumsal alıcıların da tatil nedeniyle işlemlerine ara vermiş olmaları etkili oluyor. Ayrıca Fed'in ilâve parasal genişleme noktasında beklenti oluşturması, tatil döneminde işlem hacmi bakımında nispeten sığ olan döviz piyasasında satıcıların baskın olmasında etkili olmuş görünüyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında Hindistan borsası hariç negatif bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ortalama %0.40 oranında "ekside" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise ortalama %1.5 değer kaybıyla açılması bekleniyor.
Endeksin bugün hafif yukarı yönlü bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı