İMKB Piyasa Beklentisi

29.08.2011

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz haftayı %1.22 değer artışıyla tamamladı. Banka endeksi %1.73 yükselirken, Sanayi endeksi ise %2.35 geriledi.


Bir önceki haftayı yurt dışı piyasaların oldukça üzerinde performans göstererek tamamlayan endeks, geçtiğimiz haftayı da - döviz sepetinin %1.85 oranında gerilediğini dikkate aldığımızda - ABD borsaları hariç, yine yurt dışı piyasaların üzerinde tamamladı.


Döviz sepetinin geçtiğimiz haftaki hızlı değer kaybında, 500 milyon dolar olduğu tahmin edilen yabancı döviz satışları etkili oldu. Söz konusu satışlarla birlikte hafta başından itibaren yükselen gösterge tahvilin faizi Perşembe günü hafif gerilese de Cuma günü yine yükseldi ve hafta bazında 13 baz puana ulaştı.


Hisse senetleri ise tıpkı Çarşamba günü olduğu gibi Cuma günü de yükselen faiz oranlarına ve hafif gerileyen Sanayi endeksine rağmen, Banka endeksi öncülünde yükseldi. Çarşamba günü 9 baz puan yükselen faiz oranlarına ve %0.34 gerileyen Sanayi endeksine rağmen %2.47 yükselen endeks, Cuma günü de 3 baz puan yükselen faiz oranlarına ve %0.16 gerileyen Sanayi endeksine rağmen, %1.40 oranında yükselmeyi başardı.


Bernanke Cuma günü merakla beklenen Jakson Hole toplantısında, Uzun süreli işsizliğin azaltılmasının ekonomi için hayati öneme sahip olduğunu Kriz sonrası toparlanmanın umulandan çok daha güçsüz olduğunu Eylül'deki Fed toplatışının bir yerine iki gün sereceğini ve ek parasal destek sağlayacak araçları görüşeceğini Fed'in daha güçlü bir toparlanma için gereken araçları gerektiğinde devreye sokmaya hazır olduğunu söyledi.


Bugüne baktığımızda Asya borsalarında pozitif görünümün mevcut olduğunu, ABD vadelilerinin ortalama %0.70 oranında "artıda" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise pozitif açılması bekleniyor (bkz.Matriks saat 08:15-08:30 haberi)
Endeksin bugün yukarı yönlü bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı