İMKB Piyasa Beklentisi

25.08.2011

İMKB-100 endeksi, dün %2.47 oranında yükselen bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde %1.23 oranında yükseldi; Sanayi endeksi ise %0.34 geriledi. Dün dikkatimiz çeken nokta, gösterge tahvilin faizinin 9 baz puan yükselmesine rağmen Banka endeksinin yükseliş kaydetmesiydi. Gösterge tahvilin faiz oranlarının yükselişinde TCMB'nin enflasyon rakamlarının geçici bir süre yükseleceği yönündeki açıklamalarının yanı sıra yurt dışındaki faiz oranlarının da hafta başından itibaren yükseliş eğiliminde olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz hafta en düşük %7.77 seviyesinden işlem gören gösterge tahvilin faizi dün %8.00 seviyesini gördükten sonra %7.98'den kapandı ve geçtiğimiz haftaya göre 21-23 baz puan değişim gösterdi.
Diğer yandan yurt dışı piyasalardaki gösterge konumunda olan 10 yıllık faiz oranlarına baktığımızda benzer şekilde 20-25 baz puanlık değişimler olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz hafta sırasıyla %2.00 ve %2.04 seviyelerinden işlem gören Almanya ve ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları dün sırasıyla %2.27 ve %2.21 seviyelerinden kapandı. Karşılaştırmayı tahvil fiyatlarındaki değişim üzerinden yaptığımızda ise yurt dışındaki 10 yıl vadeli gösterge tahvillerin fiyatlarının, yurt içindeki 2 yıllık gösterge tahvile göre çok daha fazla gerilediği görülmektedir.
Bir başka dikkatimizi çeken nokta ise altın fiyatlarının hafta başından itibaren %9 oranında gerilemiş olduğudur. Geçtiğimiz hafta 1.900 dolardan işlem gören "altın" bugün itibarıyla 1.735 dolardan işlem görmektedir.
Son bir dikkatimiz çeken nokta ise global hisse senetleri piyasasında bir toparlanma eğilimi olduğudur. Bu noktada cevabını aradığımız şu soru karşımıza çıkmaktadır: Dünyada risk iştahının düşük olduğu ve riskten kaçıldığı bir dönemde "tahvil" ve "altın" gibi yatırım araçlarında alınan pozisyonlar hisse senetleri lehine bozulmakta mıdır ? Yoksa çok yükselen "tahvil" ve "altın" fiyatları ile çok düşen hisse senetleri piyasalarında teknik bir düzeltme mi yaşanmaktadır? Bu sorunun 26 Ağustos'taki Jakson Hole toplantılarında FED Başkanı Bernanke'nin açıklamalarının ardından cevap bulacağını düşünüyoruz.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında olumlu bir tablo olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ortalama %0.35 oranında ekside işlem görmelerine rağmen yurt içi piyasaların kapandığı saate göre hafif primliler. Avrupa borsalarının hafif artıda açılması bekleniyor. Gösterge tahvilde işlemler tezgâhüstünde dünkü seviyesine yakın geçiyor.
Endeksin güne hafif alıcılı açılması bekliyoruz.

Yukarı