İMKB Piyasa Beklentisi

24.08.2011

ABD borsaları dün, FED'in hafta sonunda yapılacak olan Jackson Hole konferansında ekonomiyi desteklemek için yeni önlemlere yönelik ipuçları vereceği beklentisiyle %3 ile %4.3 arasında yükseldi. ABD'de dün açıklanan zayıf konut ve imalat verilerinin ardından Bernanke'nin bu yönde adım atacağı beklentileri güçlendi ve spekülatif alımları destekledi.
Parite dün 1.45-1.435 aralığında önce aşağı sonra yukarı yönde sert bir şekilde dalgalandıktan sonra 1.44 seviyelerine oturdu. Paritenin dünkü sert dalgalanmasında Yunanistan'a yadım paketinin tehlikeye girmiş olabileceği ve Almanya'da açıklanan zayıf ekonomik verilerin ardından küresel ekonomiye ilişkin endişeler etkili oldu.
Yurt içinde ise TCMB'nin dünkü PPK toplantısında politika faizinde ve ZK oranlarında bir değişikliğe gidilmemesi bu yöndeki beklentilerle önceden satın alınmış pozisyonların azaltılmasına neden oldu. Ayrıca risk iştahının henüz düşük seviyelerde olduğu bir dönemde yurt içi mali piyasalarının önümüzdeki hafta 3,5 gün boyunca kapalı kalacak olması da bunda etkili oldu. Bu bakımdan haftanın devamında işlem hacminin ve oynaklığın giderek azalacağını tahmin ediyoruz.
Bugüne baktığımızda Moody's'in Japonya'nın kredi notunu bir kademe indirerek Aa3'e çektiğini görüyoruz. Moddy's, 5 trilyon dolarlık Japon ekonomisinin kamu borç yükünün 12 trilyon dolara ulaşmasını ve son beş yıl içinde beş defa başbakanlık seçimi olması nedeniyle kararlı politikaların yürütülememesini kararına gerekçe gösterdi. ABD'deki yüksek kapanışların olumlu etkisiyle güne %1.0 oranında artıda başlayan Nikkei endeksi, kararın ardından %1.1 eksiye geçerken, diğer Asya borsalarında ise hafif değer kayıpları oldu. ABD vadelileri de ortalama %0.90 oranında eksiye döndü.
Bugün özellikle döviz sepetinin düne göre %0.60 gevşeyerek 2.1675 seviyesine gerilemesi dikkat çekiyor. Gösterge tahvilin faizi de tezgâhüstündeki işlemlerde dünün 3-4 baz puan kadar altında %7.83-%7.88 aralığından geçiyor. Bu nedenle endeksin güne alıcılı başlamasını bekliyoruz.

Yukarı