İMKB Piyasa Beklentisi

23.08.2011

Bugün Çin'de açıklanan Ağustos ayına ait öncü imalat sanayi PMI verisi 49.8 oldu. Nihai verinin ise Eylül başında açıklanması bekleniyor. Veri her ne kadar ekonomik bir daralmaya işaret etse de Çin'in sanayi üretimi ve büyüme rakamlarının hâlihazırda oldukça yüksek seviyelerde bulunması nedeniyle 48-50 bandındaki bir PMI verisi, sanayi üretiminin %12'ye, büyümenin ise %9 seviyelerine gerilemesi anlamına geliyor.
Ancak Çin'de Ağustos başında açıklanan bir önceki nihai PMI verisinin 49.3 ile son 28 ayın en düşük seviyesinde gelmesi ve devamında Avrupa ile ABD'de açıklanan PMI verilerinin de zayıf kalmasıyla birlikte küresel piyasalarda riskten kaçış ve ikinci dip endişeleri gündeme gelmişti.
Dolayısıyla, Ağustos ayı başından itibaren global piyasaların soluksuz olarak gerilmekte olduğu dikkate alındığında, bugün yurt dışında Almanya ve Avrupa'da açıklanacak olan PMI verilerinin önemli olduğunu ve geçmişteki bu deneyim ışığında takip edilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.
Yurt içinde ise sonuçları bugün saat 14:00'de belli olacak TCMB'nin PPK toplantısı takip ediliyor. Son yapılan anketlerde TL'nin değer kaybının artması nedeniyle döviz cinsi ZK oranlarında indirim beklentisinin ağırlık kazandığı görülüyor. Genel olarak politika faizinde ve TL cinsi ZK oranlarında bir değişiklik beklenmese de global piyasalardaki sert bozulmanın faiz indirimi beklentilerini de bir miktar artırdığı izleniyor.
Bugüne baktığımızda yurt dışı piyasalarda genel olarak iyimser bir hava olduğunu görüyoruz. Paritenin dünkü 1.44 seviyesinden 1.4377 seviyesine gerilemiş olmasına rağmen döviz sepetinin de 2.18'den 2.1747 seviyesine gevşemesi dikkat çekiyor. ABD vadelileri ortalama %0.90 oranında artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.2-%0.5 oranında yükselerek başlaması bekleniyor.
Bugün endeksin hafif alıcılı açılmasının ardından yurt içindeki ve dışındaki nispeten yoğun veri akışına bağlı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı