İMKB Piyasa Beklentisi

22.08.2011

Global ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerin aşağı yönlü revize edilmesi ve Euro bölgesi borç krizinin Avrupa bankacılık sektörüne yayılarak finansal sistemi tehdit edebileceği endişeleri geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Tüm dünya piyasalarının baskı altında kaldığı haftada MSCI dünya endeksi %3.0 düştü. ABD borsaları ortalama %4.0, Avrupa borsaları %3.0-%8.5, Asya borsaları ise %1.5-%4.0 oranında değer kaybetti.


İMKB-100 endeksi ise bir önceki hafta yurt dışı piyasaların oldukça gerisinde kalmasının ardından geçtiğimiz haftayı %1.67 oranında yükselerek tamamlamayı başardı. Bunda 4 Ağustos'taki ara toplantısında politika faizini indiren TCMB'nin, 23 Ağustos'taki PPK toplantısında ise TL ve döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarında indirim yapabileceği beklentisi etkili oldu. Ayrıca, global piyasalarda son günlerde görülen sert bozulmanın zayıf olan politika faiz oranındaki indirim beklentisini de bir miktar artırmış olması nedeniyle gösterge tahvilin faiz oranı, geçtiğimiz hafta %8.14'den %7.84'e kadar gevşedi. Bugün tezgâh üstündeki işlemler ise %7.83-%7.88 aralığından geçiyor.


Global resesyon endişeleriyle FED ve ECB'nin faizleri uzun süre düşük seviyelerde tutacağı ve bol likidite sağlamaya devam edeceği beklentisi, TCMB'nin yeni bir faiz indirimini destekleyen unsurlar olarak görülüyor. Beklentinin bu yönde değişmesi, döviz sepetinin de 2.18 seviyesinin üzerine doğru yükselmesinde etkili olmuş görünüyor


Bu hafta tüm dünya piyasalarının gözü FED Başkanı Ben Bernanke'nin 26 Ağustos'ta Jackson Hole'da yapacağı konuşmanın üzerinde olacak. Bernanke'nin mevcut ekonomik görünüme ve son dönemdeki sert piyasa hareketlerinin ardından para politikasında neler yapacağına dair ipuçları vermesi bekleniyor. Bernanke'nin geçen yılki toplantıda QEII'yi açıklamış olması nedeniyle bu yılki toplantıda yapacağı konuşma merakla bekleniyor, ancak QEIII ihtimalinin düşük olduğu vurgulanıyor.


Bugüne baktığımızda paritenin 1.4364 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Ancak pariteyle birlikte döviz sepetinin de 2.1712 seviyesine gevşemesi dikkat çekiyor. Asya borsalarında açılışta görülen nispeten olumlu tablonun yeniden negatife döndüğünü ancak satışların sınırlı olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri %0.15-%0.30 oranında hafif ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne %1.0 kadar değer kaybıyla başlaması bekleniyor.


Bugün endeksin satıcılı açılışının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı