İMKB Piyasa Beklentisi

19.08.2011

Euro bölgesi borç krizinin bankacılık sektörüne yayılabileceği ve buradan finansal sistemi tehdit edebileceği yönündeki kaygılar, dün küresel piyasalarda yeni bir satış dalgasına neden oldu.
Wall Street Journal gazetesinde dün çıkan bir habere göre FED'in Avrupa'daki borç krizinin Amerikan bankacılık sistemine yayılma endişesi taşıdığı ve Avrupa bankalarının ABD birimlerini yakından incelediğini açıklaması piyasaların güne tedirgin başlamasına neden oldu. Gün içinde ECB'nin Avrupa üyesi ülkenin bir bankasının, bankalararası piyasada geçen oranın oldukça üzerinde bir maliyetle 500 mn dolar borç aldığını açıklaması kaygıları derinleştirdi.
ECB'nin 23 Şubat'tan itibaren sunduğu bu imkânın ilk kez kullanılması, yüksek düzeyde borçlu Avrupa ülkesi bankalarının "karşı taraf" riski taşıdığına ve bankalararası piyasada bankaların birbirlerine borç verme isteğinin azaldığına işaret ediyor. Benzer bir durumun Lehman Brothers'ın Eylül-2008'deki iflası sonrası yaşanmış olması ve halen hafızlarda tazeliğini koruması, dün tüm dünya piyasalarında riskli varlıklardan kaçışı beraberinde getirdi.
Ayrıca FED'in Mart ayından bu yana ilk defa İsviçre Merkez Bankası'na takas yolu ile 200 mn dolar kaynak sağladığını açıklaması, finansal piyasalardaki dalgalanmayı artırdı.
Bugüne baktığımızda -dün yurt içi piyasaların kapandığı saate göre- paritenin 1.4280-90 bandındaki seyrini aynen koruduğunu, döviz sepetinin de benzer şekilde 2.170-2.175 aralığındaki işlem bandını sürdürdüğünü görüyoruz. Asya borsalarında %1.4-%5.2 arasında, ABD vadelileri ise dünkü sert satışların ardından bugün de %0.75 oranında ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının da güne %0.50-%1.0 aralığında değer kaybıyla başlaması bekleniyor.
Bugün endeksin satıcılı açılışının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı