İMKB Piyasa Beklentisi

18.08.2011

Güne yurtdışı borsalardaki satıcılı seyre paralel düşüşle başlayan İMKB-100 endeksi, günün devamında yurt dışı piyasaların üzerinde bir performans göstererek %1.4 oranında yükselmeyi başardı. Ancak kapanıştan önceki son yarım saat içinde özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan sert satışlarla günü yatay tamamladı. Banka endeksinin %0.66 düştüğü günde Sanayi endeksi %1.30 değer kazandı.
Piyasalarda TCMB'nin 23 Ağustos'taki PPK toplantısında politika faizini indireceği ve zorunlu karşılıkları düşüreceği beklentisi gösterge tahvili faizinin aşağı yönlü bir seyir izlemesini sağlıyor. Ayrıca, her gün 100 mn Dolar tutarındaki döviz satım ihaleleri ile döviz kurları gevşek seyrediyor ve alternatif piyasalardaki bu gelişmeler hisse senedi piyasasını destekliyor.
Ancak beklentilerin giderek TCMB'den faiz ve zorunlu karşılık indirimi olmayacağı yönünde değişmeye başlaması ve yurt dışı piyasalarda devam eden satıcılı görünüm, bugün yurt içi piyasaların baskı altında kalmasına neden olacak görünüyor.
Bugüne baktığımızda paritenin 1.448'den 1.440 seviyesine %0.5 gerilediğini döviz sepetinin ise 2.158'den 2.163 seviyesine %0.3 yükseldiğini görüyoruz. Bu nedenle dolar kuru da güne 1.7723 seviyesinden başlıyor. Asya borsaları ortalama %0.75-%1.25 arasında, ABD vadelileri ise %0.70 oranında ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne %1.0'in üzerinde değer kaybıyla başlaması bekleniyor.
Bugün endeksin satıcılı açılışının ardından II. seans içinde açıklanacak olan ABD verilerine bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı