İMKB Piyasa Beklentisi

17.08.2011

İMKB-100 endeksi, dün öğleden önceki seansta yurt dışına paralel bir seyir izleyerek %1.34 değer kaybetti. Öğleden sonraki seansta ise yurt dışına görece oldukça iyi bir performans göstererek %2.52 değer kazandı. Döviz sepetinin 2.1745 seviyesini test ettiği günde endeks, günü %1.14 oranında yükselerek tamamlamayı başardı.
Sarkozy ve Merkel zirvesinden dün piyasaları tam olarak tatmin eden sonuçlar çıkmadı. Ortak euro bölgesi tahvili ihracının henüz zamanının gelmediğini belirten liderler, 440 mlyr EUR olan Avrupa Kurtarma Fonu (EFSF) kapsamının da yeterli büyüklükte olduğunu söyledi. Eylül ayında ise finansal işlemler vergisi getirilmesi konusunda öneride bulunma kararı alan liderler, ayrıca Euro bölgesi üyelerinin finansman dengesi ve bütçe disiplini konusunda taahhütte bulunmasına karar verdi. Liderlerin kurtarma paketleri hazırlamaktan ziyade ekonomik entegrasyonu gerçekleştirmeye yönelik kararlar alması EUR'nun önce zayıflamasına sonra yeniden güçlenmesine neden oldu. Parite dün Almanya'da ekonominin 2Ç11'de beklenenden zayıf büyümesine ve ABD'de sanayi üretiminin belirgin bir artış kaydetmesine karşılık 1.435 seviyesinin altına gerilemedi ve 1.44 seviyelerinden işlem görmeyi sürdürdü; bugüne de aynı seviyeden başladığı görülüyor.
Gösterge bono, TCMB'nin 23 Ağustos tarihindeki PPK toplantısında faiz indireceğine dair beklentilerle dün Ocak ayından itibaren en düşük seviye olan %7.90'a kadar geriledi. Bu durum borsada banka hisselerine alımların gelmesinde de etkili oldu. Gösterge tahvil bugün tezgâh üstünde ise dünkü kapanışı olan %7.96 seviyesinden işlem görüyor.
Asya borsalarının güne zayıf başlamasının ardından toparladıkları ve %1.0 civarında artıda oldukları görülüyor. ABD vadelilerinin de zayıf açılışlarının ardından yataya döndüğü izleniyor. Avrupa borsalarının ise zayıf açılış beklentilerine rağmen yatay açılabileceğini tahmin ediyoruz. Bu çerçevede bugün endeksin yatay yönlü bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz.

Yukarı