İMKB Piyasa Beklentisi

16.08.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz hafta yurt dışı piyasaların oldukça gerisinde kalmasının ardından, yeni haftaya yurt dışı piyasaların üzerinde bir performans göstererek başladı.
Endeks, öğleden önce MB Başkanı Başçı'nın açıklamalarının olumlu etkisiyle dolar kurunun ve döviz sepetinin gerilemesinden destek aldı. Öğleden sonra ise ECB'nin geçen hafta 22 milyar euroluk devlet tahvili aldığı yönündeki açıklamasının ardından paritenin 1.4264'den hızla 1.4478'e doğru %1.5 oranında prim yapmasından olumlu etkilendi.
Ancak Başçı'nın döviz sepetinin %5-%10 arası daha düşük olması gerektiği yönündeki açıklamalarına rağmen, 2.15 seviyesinde olan döviz sepetinin açıklamadan sonra 2.16 seviyesine doğru yükselmeye devam etmesi dikkat çekti. Başçı'nın açıklamasının matematik hesabı yapıldığında sepetin ortalama 1.99 seviyesinde olması gerekiyor. Buna göre paritenin 1.425 seviyesinde kalacağı varsayıldığında dolar kurunun 1.640; 1.445 seviyesinde kalacağı varsayıldığında ise 1.628 seviyesinde olması gerekiyor.
ABD borsaları dün, Google'ın telefon üreticisi Motorola Mobility şirketini 12.5 milyar dolara almasının ardından %1.88-%2.18 arasında yükseldi. Cuma günü son 30 yılın en düşük seviyesinde gelen Michigan Tüketici Güven Endeksi'ne rağmen yükseliş temposunu koruyan ABD borsaları, dün de FED New York imalât endeksinin beklentilerin oldukça altında gelmesinden olumsuz etkilenmedi ve üçüncü gün üst üste yükseldi. Bu durum, bugün gerçekleşecek Fransa ve Almanya liderlerinin buluşması öncesinde artan bir iyimserliğe işaret ediyor. Ancak zirveden piyasaların beklediği ortak euro bond çıkarılması ve Avrupa Kurtarma Fonu'nun kapsamının genişletilmesi gibi bir sonucun çıkma olasılığı zayıf görülüyor.
Bugüne baktığımızda tatilin ardından Kore borsasının %4.4, Hindistan borsasının ise %0.80 yükseldiği, diğer Asya borsalarının ise yatay bir seyir izlediği gözleniyor. ABD vadelilerinin ortalama %0.5 oranında ekside olduğu güne Avrupa borsalarının da Almanya'nın beklentilerin altında kalan 2Ç11 büyüme verisi nedeniyle "zayıf" açılması bekleniyor. Yurt içinde ise dolar kuru ve döviz sepeti, dünkü seviyeleri civarında işlem görüyor. Gösterge tahvilde ise işlemler tezgâh üstünde dünün hafif altında ortalama %8.09'dan geçiyor. Bugün endeksin yatay açılmasının ardından hafif aşağı yönlü bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı