İMKB Piyasa Beklentisi

15.08.2011

Global piyasalar, geçtiğimiz haftanın ilk iki gününde ABD'den, son üç gününde ise Fransa'dan gelen haberlerle oldukça dalgalı bir seyir izledi. Haftaya ABD'nin kredi notunun düşürüldüğü haberiyle sert satışlarla başlayan piyasalar, ertesi gün FED'den gelen açıklamalarla toparladı. Ancak bir sonraki gün Fransa'nın kredi notunun da düşebileceği endişeleri, ertesi gün ise Asya'daki bir bankanın bazı Fransız bankalarına kredi kanalını kapattığı söylentisi ve haftanın son gününde de Fransa'nın 2Ç11'de yüzde sıfır büyüdüğü haberi, piyasaları dalgalandırmaya devam etti. Dalgalanmanın tarihsel ölçekte olduğu haftada, 2008 Lehman krizinden sonra görülen en büyük bir günlük düşüş ve yükseliş peşpeşe yaşandı. Dünyanın önde gelen borsalarının çoğu, ilk gündeki sert kayıplarının önemli bir kısmını hafta boyunca telafi etti. Olumsuz haber akışının odağındaki Fransa'nın haftalık değer kaybı %0.65 oranında olurkne,İMKB-100 endeksi ise Pazartesi günkü %7.0 oranındaki değer kaybını telafi edemedi ve haftayı %7.25 ekside tamamladı.
Cuma günü, ABD'de açıklanan "Michigan Tüketici Güven Endeksi"nin son 30 yılın en düşük seviyesinde gelmesine rağmen, kısa süreli tedirginliğin ardından piyasaların yükseliş temposunu koruduğu gözlendi. SAHOL ve TCELL hisselerinin sırasıyla %5.13 ve %4.72 oranında değer kaybetmesi nedeniyle İMKB-100 endeksinin değer artışı %0.33 ile sınırlı kalsa da Banka endeksi %1.32, Sanayi endeksi ise %1.28 yükseldi.
Bugüne baktığımızda Kore piyasasının tatil olduğu Asya'da, Japonya'nın 2Ç11'de beklentilerden daha düşük bir daralma göstermesi nedeniyle iyimser bir tablo olduğu gözleniyor. ABD vadelilerinin ortalama %0.8 oranında artıda olduğu izleniyor ve Avrupa borsalarının da güne ortalama %0.5-%0.8 oranında yükselerek başlaması bekleniyor. Yurt içinde ise dolar kuru ve döviz sepeti, Cuma kapanışlarının altında sırasıyla 1.77 ve 2.15 seviyelerinden işlem görüyor. Gösterge tahvilde ise işlemler tezgâh üstünde Cuma günkü kapanışından ortalama %8.14'den geçiyor.
Bugün endeksin yükselerek açılmasının ardından yatay seyretmesini bekliyoruz.

Yukarı