İMKB Piyasa Beklentisi

11.08.2011

İMKB-100 endeksi dün FED toplantısı sonrasında yükselen yurtdışı piyasalara paralel olarak güne %0.4 yükselerek başlamış 54.000 direncini test etmişti. Ancak Euro bölgesi borç sorununa yönelik global endişeler ve Fransa'nın AAA olan kredi notunun indirilebileceği kaygısıyla şiddetli satışlarla karşılaşan endeks, bir ara %7.0'ye varan değer kaybı yaşasa da günü %5.0 ekside tamamladı. Banka endeksindeki kayıplar %7.32'e ulaşırken, Sanayi endeksindeki kayıplar ise %1.23 ile sınırlı kaldı.
S&P tarafından ABD'nin ardından Avrupa'da da bir ülkenin notunun indirilebileceğine dair endişeler, Avrupa borsalarında da ciddi ölçüde değer kayıplarına neden oldu. Fransız bankaları Societe Generale ve BNP Paribas sırasıyla %14 ve %10 düşerken, Avrupa bankacılık endeksi'ndeki kayıplar %8.0'e ulaştı.

FED'in iki yıl daha politika faizini sıfıra yakın tutacağını açıklamasının, TCMB'nin faiz indiriminde elini güçlendirebilecek bir gelişme olarak yorumlanması nedeniyle gösterge faiz dün 22 baz puan gevşedi ve %8.16 seviyesinden kapandı. Yabancı alımlarının da katkısıyla gösterge faiz gün içinde bir ara %8.01 seviyesine kadar geriledi. Döviz sepeti de dün oldukça sakin bir seyir izledi.
Bugüne baktığımızda ABD borsalarının dünkü ortalama %4.0 oranındaki sert düşüşlerinin ardından vadelilerinin, ortalama %1.5 oranında artıda olduğunu görüyoruz. Asya piyasalarında ise karışık ancak nispeten iyimser bir tablo mevcut. Avrupa borsalarının ise güne ortalama %1.5 oranında yükselerek başlaması bekleniyor. Yurt içinde ise döviz sepeti ve dolar kuru düne göre hafif gerileyerek sırasıyla 2.144 ve 1.766 seviyelerinden işlem görüyor. Gösterge tahvilde ise işlemler tezgâh üstünde dünkü kapanışının 7-11 puan altında %8.07-%8.12'den geçiyor.
Bugün endeksin alıcılı açılmasının ardından ara ara gelecek kâr satışlarına rağmen, yukarı yönlü bir eğilimini gün sonuna kadar korumaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı