İMKB Piyasa Beklentisi

10.08.2011

FED Ne Dedi ?
FED dünkü toplantısında,

  • %0.0-%0.25 aralığındaki politika faizini 2013 yılına kadar (en az iki yıl daha) mevcut seviyelerinde tutmaya üç muhalefet oya karşı yedi oyla karar verdiğini
  • Zayıflayan piyasaları desteklemek için ek adımların atılabileceğini
  • Ekonomik toparlanmanın beklenenden belirgin derece daha zayıf olduğunu
  • Enflasyonun tahmin ufku boyunca sınırlı kalacağını
  • QEII sırasında satın aldığı Hazine tahvillerinden vadesi dolanların yerine yeni tahvil alacağını açıkladı

Ancak alınan karara 1992 yılından bu yana ilk kez üç üyenin muhalefet etmiş olması ve zayıflayan ekonomik toparlanmayı sadece düşük faiz oranlarının canlandırmaya yetmeyeceği yönündeki endişeler, kararın ardından ABD borsalarının yaklaşık %1.0-%1.5 oranında eksiye geçmesine neden oldu. Kapanışa bir saat kala ise Banka hisseleri öncülüğünde başlayan alımlar, "kısa" pozisyon kapatmalar ile birleşti ve ABD borsaları günü %4.0-%5.0 oranında artıda kapattı. Kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizleri ise tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.
ABD borsalarının dünkü sert yükselişinin ardından bugün vadelileri, ortalama %0.20-%0.25 oranında ekside işlem görüyor. Asya piyasalarında ise ortalama %1.0-%1.5 oranında değer artışları olduğu izleniyor. Dün %5.0'in üzerinde değer kaybeden Hang Seng borsası ise %3.5 artıda işlem görüyor. Yurt içinde ise döviz sepeti ve dolar kuru hafif gerileyerek sırasıyla 2.135 ve 1.7535 seviyesinden güne başlarken, gösterge tahvilde ise işlemler tezgâh üstünde dünkü kapanışının 11-16 puan altında %8.22-%8.27'den geçiyor.
Bugün endeksin alıcılı açılışının ardından, 54.000 seviyesinin üzerinde kâr satışları ile karşılaşacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı