İMKB Piyasa Beklentisi

09.08.2011

İMKB-100 endeksi dün açılışta yurtdışı piyasalara uyumlu bir şekilde %2 satıcılı açılarak 55.000 desteğine tutundu. Ardından Banka endeksinin artıya geçmesine bağlı olarak, kayıplarını %0.6 seviyesine kadar sınırlayan endeks, günün devamında ise %7 oranında düşerek, dünyanın en fazla değer kaybeden borsalarından biri oldu. Böylece son 7 işlem günü boyunca aralıksız olarak toplam %17 düşen endeks, Mayıs 2010'dan sonraki en düşük seviyeye gerilemiş oldu.
Hisse senetleri tarafındaki yaşanan bu gelişmelere karşın, bono tarafında faiz oranlarının tam tersine gerilediğini ve döviz sepetinin de bugüne kadar ılımlı bir yükseliş sergilediğini gözlüyoruz. Erdem Başçı'nın dün yaptığı konuşmasında, ellerinde küresel ekonomik gidişata göre şekillenecek iki senaryo olduğunu ve her iki senaryoda da ölçülü faiz indirimi ihtimalinin olduğunu vurgulaması, gösterge faizin dün 18 baz puan daha gerileyerek %8.34 seviyesinden kapanmasını sağladı. Döviz kurlarına ilişkin sözlü müdahaleleriyle de dolar kuru güne 1.75'in üzerinde başlamasının ardından bir ara 1.7345 seviyesine kadar geriledi, ancak paritenin gün içinde 1.44 seviyesinden 1.413 seviyesine kadar gerilemesi (%1.88) nedeniyle günü 1.76 seviyesinin hemen üzerinde tamamladı. Ancak bugün döviz sepeti %2.3 oranında primle 2.173 seviyesinden, dolar kuru da %2.0 primle 1.7929 seviyesinden güne başlıyor.
Bir önceki hafta son bir yılın en kötü haftasını yaşayan ve ortalama %6.0 oranında değer kaybeden ABD borsalarının, dün yeni haftanın ilk gününde ortalama %6.0 düşmesi bunda etkili oluyor. S&P'nin not indirimi söylentisini Cuma günü itibarıyla yeterince fiyatlamamış olan ABD borsalarının dünkü sert düşüşünün ardından vadelilerinin de bugün ortalama %1.5 ekside olduğu izleniyor. Asya piyasalarında ise sabah saatlerine göre nispeten daha olumlu bir tablo olsa da değer kayıpları devam ediyor. Güne %4.8 ekside başlayan Nikkei endeksi, şu saatlerde %1.8 değer kaybıyla, %3.3 ekside başlayan Sensex ise %1.2 değer kaybıyla işlem görüyor. Gösterge tahvilde ise işlemler tezgâh üstünde dünkü kapanışının 8-13 puan üzerinde %8.42-%8.47'den geçiyor.
Bugün endeksin satıcılı açılışının ardından, son 7 işlem günü boyunca veremediği ilk ciddi tepkisini vermek üzere denge arayacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı