İMKB Piyasa Beklentisi

03.08.2011

Yurt dışı piyasaların açılıştan itibaren olumsuz seyrettiği ve ortalama %1.0'in üzerinde değer kayıplarının olduğu dün İMKB-100 endeksi, %0.10 oranında sınırlı gerileyen Banka endeksi ve %0.47 düşen Sanayi endeksi öncülüğünde, %0.27 oranında değer kaybetti. Türk Eurobond ve CDS piyasalarında da önemli bir değişim gözlenmedi.
Diğer taraftan, Avrupa'da özellikle İspanya ve İtalya borsaları %2.0-%2.5 arasında değer kaybetti. Avrupa'nın ikinci en yüksek borçlu ülkesi konumundaki İtalya üzerindeki baskıların giderek artması nedeniyle İtalyan yetkilileri acil görüşmeler için toplandı. İtalyan devlet tahvil faizlerinin son 11 yılın en yüksek seviyesine yükselerek İspanya'nın faiz oranına yaklaşması, Avrupa ülkelerinin borç sürdürülebilirliği konusundaki endişelerinin odağının İspanya'dan İtalya'ya kaydığına işaret ediyor.
ABD'de ise bir önceki gün Temsilciler Meclisi'nden geçen bütçe planı dün de Senato'da onaylandı. ABD'de temerrüt olasılığını ortadan kaldıran anlaşmanın onaylanmasıyla birlikte kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch, ülkenin AAA olan kredi notunu teyit ederken, daha sert tutum izleyen Standard & Poor's ise henüz açıklama yapmadı. Çin'in Dagong Global Credit Rating adlı kredi derecelendirme kuruluşu ise ABD'nin kredi notunu A+'dan A'ya düşürdü.
Dün yaşanan gelişmelerin, ABD bütçe ve Euro bölgesi borç sorunlarının yanı sıra global ekonomide yavaşlama endişelerini yeniden gündeme taşıyarak risk alma iştahını zayıflattığı görülüyor.
Bugüne baktığımızda döviz sepeti ve dolar kurunun düne göre ortalama %0.40-%0.50 arasında daha yukarı olduğunu görüyoruz. Asya borsaları, global ekonomide zayıflama endişeleriyle %1.0-%2.0 arasında değer kayıpları yaşıyor. ABD vadelileri ise dünkü %2.0'nin üzerindeki kayıplarının ardından ortalama %0.10 oranında artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.20 civarında satıcılı açılması bekleniyor.
Endeksin bugün satıcılı açılmasının ardından gün içindeki yoğun veri akışına bağlı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı