İMKB Piyasa Beklentisi

01.08.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz haftayı %4.17 oranında yükselerek tamamlarken, Asya, Avrupa ve ABD borsaları önemli ölçüde düştü. Asya'da ortalama %2.8, Avrupa'da %2.4 ile 6.4 arasında değer kayıpları oldu. ABD'de ise %3.4 ile son bir yılın en kötü haftalık düşüşü kaydedildi. Böylece bir önceki hafta küresel piyasalardan önemli ölçüde "negatif" yönde ayrışan endeks, geçtiğimiz hafta ise tam tersine ciddi ölçüde "pozitif" yönde ayrışarak, arasındaki farkı kapattı.
Bir önceki hafta Hükümet yetkililerinden gelen ekonomik kriz uyarılarına ve MB'nin PPK toplantısının olumsuz yansımalarına bağlı olarak döviz sepeti bazında endeks, %7.9 değer kaybederek 200-haftalık (ağırlıklı) HO'sının altına gerilemişti. Bu durum piyasa oyuncularının gidişattan ciddi ölçüde endişe duymaya başlamasına neden olmuştu. Ancak geçtiğimiz hafta sepet bazında %5.0'in üzerinde yükselerek yeniden anılan ortalamasının üzerine çıkan endeks, endişeleri önemli ölçüde yatıştırdı. Teknik açıdan endeksin döviz sepeti bazındaki 200-haftalık (ağırlıklı) HO'sının önemli olduğunu ve hafta boyunca takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Söz konusu HO, bu hafta başında 29.800 seviyesinden geçiyor ve 2.06 döviz sepeti üzerinden hesaplandığında, TL bazında 61.100 seviyesine karşılık geliyor. Her gün döviz sepetinin alacağı değere bağlı olarak değişecek seviyenin, endeksin haftalık kapanışı açısından da önemli olacağı kanısındayız. Endeksin, bu seviyeden yukarı yönde uzaklaşması teknik açıdan riskin azalacağını, tersi durum ise riskin artacağına işaret edecek.
Yurt içinde Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra Genelkurmay Başkanı'nın ve üç kuvvet komutanının emekliliğini istemesinin ardından dolar kuru, 1.68'li seviyelerden 1.6996'ya ve döviz sepeti de 2.04'den 2.07'ye kadar çıkmıştı. Tezgâh üstünde gösterge tahvilin faizi ise %9.0 seviyesinin üzerini görmüştü. Bugüne baktığımızda döviz sepeti ve dolar kurunda işlemler sırasıyla, 1.6788 ve 2.048 seviyelerinden geçiyor. Gösterge tahvil ise tezgâh üstünde Cuma kapanışının 2 baz puan üzerinde %8.89 seviyesinden işlem görüyor. ABD bütçe görüşmelerinde borçlanma tavanı planı üzerinde son dakikada anlaşma sağlanması üzerine Asya borsaları, Çin'de Temmuz ayı imalat PMI verisinin son 28 ayın en düşüğünde gelmesine rağmen, %0.85-%1.50 arasında değer artışıyla güne başlarken, ABD vadelileri de ortalama %1.5 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0'in üzerinde yükselerek açılması bekleniyor.
Endeksin bugün alıcılı açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı