İMKB Piyasa Beklentisi

29.07.2011

Bir önceki gün en düşük ve en yüksek seviyeleri arasında 1.000 puan dalgalanan ve sınırlı ölçüde değer kaybeden İMKB-100 endeksi, dün 1.500 puan dalgalanmasının ardından günü %2.21 değer artışıyla tamamladı. Hafta başından itibaren yurt dışı piyasalardan her gün olumlu yönde ayrışan endeks, dün bu ayrışmasını hızlandırdı. Döviz sepeti bazında bakıldığında dün %3.8 oranında değer kazanan İMKB-100 endeksi, yurt dışı borsalarla arasında geçtiğimiz hafta içinde %10 oranında açılan makası büyük ölçüde kapatmış oldu.
Yurt içinde hisse senedi, bono ve döviz piyasaları, dün açıklanan Enflasyon raporunun piyasa dostu mesajlar içermesi nedeniyle olumlu bir seyir izledi. Döviz sepetinin geçtiğimiz hafa içinde Hükümet yetkililerinden gelen ekonomik kriz uyarılarıyla birlikte sert bir şekilde tarihi zirvesine yükselmesiyle birlikte MB'nin piyasaların gerisinde kaldığı inancı ve güven kaybı algılaması güçlenmişti. Ancak bu hafta başından itibaren ekonomi yönetimi ve hükümet cephesinde TL'nin sert değer kaybından duyulan rahatsızlığın dile getirilmesi, piyasalarda güvenin yeniden tesis edileceği algılamasını oluşturdu. Dünkü Enflasyon Raporunda "baz" senaryoda önemli bir değişikliğe gidilmedi. MB Başkanı Erdem Başçı, sunumun ardından TL'de "ani duruşa" ve ihtiyaç duyulan dövizi karşılama gibi yan senaryolara hazırlıklı olduklarını ifade etti. Ayrıca, TL'nin daha fazla değer kaybetmesinin enflasyon üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini ifade eden Başçı'nın bu sözleri, Başbakanın önceki günkü "kurda orta yol bulunur" açıklamaları ile örtüştü ve döviz sepeti dün %1.6 oranında düştü, gösterge faiz 14 baz puan gerileyerek %8.91 oldu.
Bugüne baktığımızda döviz sepeti ve dolar kurunda işlemler dünkü kapanışlarının üzerinde sırasıyla, 2.045 ve 1.6836 seviyelerinden geçiyor. Gösterge tahvil ise tezgâh üstünde dünkü kapanışı olan %8.81 seviyesinden işlem görüyor. ABD borsalarının dün borçlanma tavanı planı üzerinde yine anlaşma sağlanamaması üzerine düşmesi nedeniyle, bugün Asya borsaları %0.50-%1.0 arasında ekside güne başlarken, ABD vadelileri de ortalama %0.7 oranında değer kaybıyla işlem görüyor. Moody's'in İspanya'nın Aa2 olan kredi notunu olası bir indirim için değerlendirmeye almasının da olumsuz etkisiyle, Avrupa borsalarının %1.0'in üzerinde ekside açılması bekleniyor. (Almanya perakende satışları, Haziran'da %1.6 artış beklenirken %6.3 arttı)
Bugün saat 10.00'da açıklanacak olan Dış Ticaret verilerinin bir daralmaya işaret edip etmeyeceğinin, piyasalarda önemli bir test olarak görüleceği kanısındayız. Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından açıklanacak Dış Ticaret verilerine bağlı olarak yönünün tayin edeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı