İMKB Piyasa Beklentisi

27.07.2011

İMKB-100 endeksi, dün hafif alıcılı açılmasının ardından, bir önceki günün son saatinde yaşanan hızlı yükselişin tetiklediği kâr satışlarıyla karşılaştı. Yurt dışı piyasaların değer kayıplarını gün içinde artırmasıyla birlikte ise satıcılı bir seyre döndü. Döviz sepetinin aralıksız yükseldiği 12 işlem gününün ardından dünkü 13. işlem gününe de yükselerek başlamasının ardından öğleden sonra yerini gevşemeye bırakması, endeksin, bir önceki gün olduğu gibi dün de yurt dışı borsalardan olumlu yönde ayrışarak değer kazanmasını sağladı.

Yurt dışında Avrupa borsalarında dün zayıf gelen şirket kârlarının etkisinde aşağı yönlü karışık bir seyir izlendi. Obama'nın üst düzey ekonomi danışmanının bütçe tıkanıklığının, bu hafta içinde asgari müştereklerde sağlanacak uzlaşma ile çözülebileceğini söylemesine rağmen, bir uzlaşma sağlanamaması nedeniyle ABD borsaları dün düştü.

Yurt içinde gösterge faiz dün 20 baz puan yükselerek %9.08 seviyesini gördü ve %9.06'dan kapandı. Piyasalardaki enflasyon beklentilerinin kurdaki hızlı artış nedeniyle yükselmiş olması bunda etkili oldu. Döviz sepetinin ise dün 2.1133 ile tarihi zirvesini yeniledikten sonra 2.09 seviyesinin altına gerilediği gözlendi. Bunda son 12 gündür aralıksız yükselişin ardından gelen kâr satışları ve MB'nin dün döviz alım ihalelerini durdurmasının yansımaları etkili oldu. Bu hafta içerde takip edilecek en önemli gelişmenin, TCMB'nin yarın açıklayacağı Enflasyon Rapor olduğunu düşünüyoruz. Her 3 ayda bir yayımlanan ve MB'nin güncellenmiş tahminleri içeren söz konusu raporun sonuncusunda 2011 ve 2012 yılsonu enflasyon tahminleri, sırasıyla, %6.9 ve %5.2 olarak yer almıştı. Ayrıca Cuma günü açıklanacak Dış Ticaret verilerinin de bir daralmaya işaret edip etmeyeceğinin, piyasalarda önemli bir test olarak görüleceği kanısındayız.

Bugüne baktığımızda Asya borsaları ve ABD vadelileri yatay/hafif artıda işlem görüyor; Avrupa borsalarının ise %0.2-%0.3 arasında ekside açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru, dünkü kapanışlarının altında sırasıyla, 2.0840 ve 1.6990 seviyelerinden güne başlarken, gösterge tahvilde işlemler tezgâh üstünde, %9.00-%9.04 seviyelerinden geçiyor.
Endeksin bugün hafif yükselerek açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı