İMKB Piyasa Beklentisi

25.07.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz haftayı %4.5 değer kaybıyla tamamlarken, yurt dışında Asya, Avrupa ve ABD borsaları yükseldi. Asya'da ortalama %1.6, Avrupa'da %2.0 ile 6.0 arasında ve ABD'de ortalama %2.0 oranında değer artışları oldu.
Küresel piyasalardan önemli ölçüde negatif yönde ayrışarak haftayı tamamlayan endeks, son iki haftadır bir gün hariç sürekli değer kaybetmekteydi ve geçtiğimiz hafta içinde de "kritik" 62.500 desteğinin altında kapanması, teknik açıdan giderek zayıflamasına neden oldu. Bunda, hafta başında Hükümet yetkililerinden gelen ekonomik uyarılar, hafta ortasında MB'nin PPK toplantısında ilâve sıkılaştırma tedbiri kararı almaması ve haftanın devamında da kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumsuz açıklamalar etkili oldu.
Piyasalarda, MB'nin uyguladığı para politikası bileşiminin makroekonomik dengesizlikler ve yüksek cari açık üzerinde etkili olamayacağına ilişkin endişeler zaten mevcuttu. Son PPK toplantısında ise gelişmiş ülke ekonomilerindeki sorunların derinleşmesi halinde MB'nin sıkılaştırma yerine genişletici para politikasına geçebileceğini vurgulamasıyla birlikte endişeler doruğa çıktı. Bu durum, TL'nin şiddetli baskı altında kalmasına neden olarak, döviz sepetine karşı bir hafta içinde %3.8 oranında değer kaybetmesine neden olurken, döviz sepeti de en son Mart-2009 tarihinde gördüğü tarihi zirvesi olan 2.06'ın üzerine çıktı. Aynı endişelerle, faiz oranları geriledi ve gösterge tahvilin faizi %8.86'dan den başladığı haftayı %8.68 seviyesinden tamamladı.
Bugüne baktığımızda, ABD'nin 2 Ağustos tarihinde temerrüde düşmesini engelleyecek anlaşma konusunda hafta sonunda ilerleme sağlanamaması nedeniyle Asya borsalarının kayıpta olduğunu, ABD vadelilerinin ortalama %1.0 oranında değer kaybıyla işlem gördüğünü izliyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.60-%0.70 arasında ekside açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru Cuma günkü seviyelerinin üzerinde sırasıyla, 2.07 ve 1.701 seviyelerinden güne başlarken, %8.68'den kapanan gösterge tahvilde işlemler tezgâh üstünde, %8.74 seviyesinden geçiyor. Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından ABD'den gelebilecek olumlu haber olasılığına karşı yatay seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı