İMKB Piyasa Beklentisi

15.07.2011

İMKB-100 endeksi dün, Moody's tarafından ABD'nin kredi notuna ilişkin yapılan uyarıların ardından zayıf açılan yurt dışı piyasalara paralel olarak güne zayıf başladı. Öğleden sonra beklentilerin üzerinde gelen JP Morgan bilançosunun ve olumlu gelen ekonomik verilerin etkisiyle ABD borsaları artıya geçse de Avrupa borç sorununa ilişkin baskıların devam etmesi, Avrupa borsalarının zayıf kalmasına ve endeksin ekside kapanmasına neden oldu.
Bernanke'nin bir önceki gün, ekonomide zayıflamanın sürmesi ve enflasyonun daha düşük seyretmesi durumunda FED'in para politikasını daha fazla gevşetmek konusunda hazır olduğunu söylemesinin ardından, dün akşam saatlerinde henüz bunun zamanının gelmediğini belirtmesi, piyasalarda kafaların karışmasına neden oldu. Ardından Obama'nın Cumhuriyetçi Kongre üyeleriyle dün yaptığı bütçe görüşmelerinin çok sert tartışmalarla sonuçsuz kalmasıyla birlikte ABD borsalarını günü değer kayıplarıyla tamamladı.
Bugün yurt içi piyasalar kapandıktan sonra Avrupa'da 91 banka için hazırlanan stres testinin sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Daha önce 7 bankanın başarısız olduğu söz konusu testte, bu kez 15 bankanın başarısız olduğu tahmin ediliyor. Asya borsaları dünkü Bernanke'nin açıklamalarının ardından bugün karışık, ancak pozitif eğilimli bir seyir izliyor. ABD vadelileri ise seanstan sonra açıklanan Google'ın bilançosunun beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle hafif yukarıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.3-%0.5 arasında ekside açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarına yakın sırasıyla, 1.9883 ve 1.6461 seviyelerinden işlem görüyor. Dün %8.87 seviyesinden kapanan gösterge bonoda, tezgâh üstündeki işlemler ise %8.84-%.8.89 aralığından geçiyor. Endeksin bugün 62.500 seviyesindeki "kritik" desteğinin altında açılmasının ardından, günü bu desteğinin üzerinde tamamlama gayreti içinde olacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı