İMKB Gün Ortası Yorumu

25.10.2011

IMKB - 100 Endeksi: 56.712 (60dk)
Banka hisseleri öncülüğünde yurt dışı borsalardan olumsuz yönde ayrışan endeksin bugün, tam tersine olumlu yönde ayrıştığını gözlüyoruz. Bir süredir banka hisselerindeki sert değer kayıpları nedeniyle keski oynaklık gösteren endeksin giderek dengelenmeye başladığını gözlüyoruz.
Ancak aşağıdaki üç faktör nedeniyle endeksin II. seansta bu olumlu seyrini korumasının zor olduğunu düşünüyoruz:
1) TCMB'nin 15 milyar TL olan dönüşe karşılık 12 milyar TL tutarında repo ihalesi açması, piyasadaki likiditenin 3 milyar TL daha kısılmasına yol açtı. Güne 1 baz puan gevşeyerek başlayan gösterge tahvilin faizi, bu nedenle 25 baz puan yükselerek %9.66 seviyesine ulaştı. Bu durum son üç işlem gününde olduğu üzere öğleden sonra piyasa yapıcı bankaların TCMB'den gecelik vadede %12 basit faizle 5 milyar TL'nin üzerinde borçlanma ihtiyacını doğurabilir ve bono faizlerinin yükselmeye devam etmesine neden olabilir.
2) Kısa vadeli Elliott analizlerimiz DAX endeksinin cari 6.110 seviyesinin üzerindeki seyrinin kırılgan olduğuna işaret ediyor. DAX endeksinin günü ekside tamamlama olasılığı taşıması nedeniyle bu yöndeki bir gelişmenin XU100 üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünüyoruz.
3) Bugün ayrıca son üç gündür gevşeyen döviz sepetinin yerini hafif de olsa yükselişe bıraktığını izliyoruz.
Son olarak bugün yurt dışında açıklanan tüketici güven endekslerinin Almanya ve Fransa'da beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen İtalya'da beklentilerin altında kaldığını görüyoruz.

Yukarı