İMKB Gün Ortası Yorumu

19.10.2011

IMKB - 100 Endeksi: 58.375 (60dk)
İlk seansı %0.69 değer artışıyla tamamlayan endeksin, dünün aksine bugün yurt dışı piyasaların bir miktar gerisinde kaldığını izliyoruz.
Yakın direnci konumundaki 59.100 seviyesinin aşmaya çalışan endeksin, ilk seansta 666 mn TL ile haftalık ortalamasının altında kalan işlem hacminin henüz bu direncini kırmak için yeterli olmadığını düşünüyoruz.
Dün dolara yüklü müdahale eden TCMB'nin bugün de 1.350 mn dolarlık döviz satım ihalesi açmasına rağmen, döviz sepetinin dünkü kapanışının üzerinde seyretmesi tedirgin ediyor.
Benzer şekilde dünün 2 baz puan altında açılan gösterge tahvilin faiz oranının şu saatlerde dünün 12 baz puan üzerinde %8.67'den işlem görmesi tedirginliği artıran bir faktör olarak göze çarpıyor.
Bu çerçevede baktığımızda endeksin 59.100 direncinin "anlamlı ölçüde" üzerinde günü tamamlamakta zorlanabileceğini düşünüyoruz.
Diğer yandan TCMB'nin dün olduğu gibi bugün de öğleden sonra döviz piyasasına satım yönünde müdahale ederek döviz sepetinin 2.20 seviyesinin altına gerilemesini sağlaması durumunda, nispeten olumsuz görünen tablonun bir miktar değişebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı