İMKB Gün Ortası Yorumu

16.09.2011

IMKB - 100 Endeksi :57.615
Destekler: 57.150 - 55.850 // Dirençler: 56.700 - 57.700 - 57.500

İMKB-100 endeksi, bugün I. seansı %0.87 oranında değer kazanarak tamamladı. Banka endeksi %1.00, Sanayi endeksi ise %0.94 yükseldi. İşlem hacmi, 773 mn TL ile haftalık ilk seans ortalamasının "altında" gerçekleşti.

Yurt dışı borsaların dün, önde gelen merkez bankalarının koordineli olarak euro bölgesi kurumlarının dolar borçlanmalarını kolaylaştırıcı bir plan oluşturacaklarını açıklamalarının ardından, banka hisseleri öncülüğünde başlayan yükselişi bugün de sınırlı ölçüde devam ediyor.

Bugün başlayacak ve yarın da devam edecek olan euro bölgesi maliye bakanları toplantısında, euro bölgesi borç krizini çözmek için 440 milyar euroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) ABD'de kriz döneminde kullanılan yönteme benzer şekilde kullanımının görüşülmesi bekleniyor. Söz konusu toplantıya ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın da katılacak olması bu yöndeki beklentileri güçlendiriyor. Fed'in kriz döneminde finansal kuruluşlara uyguladığı TALF benzeri programların Avrupa bankaları için de gündeme gelmesi durumunda EFSF'in kaldıraçlı olarak kullanılabilmesi mümkün olacak. Hatırlanacak olursa Fed küresel kredi kriz sırasında ABD'li finans kuruluşlarını desteklemek için çeşitli isimler altında acil durum fonları oluşturmuştu. Bu fonların arasında yer alan TALF programı kapsamında ABD Hazinesi'nin sağladığı 20 milyar dolarlık kaynağın, 200 milyar dolara kadar kredi olarak kullanımının yolu açılmıştı. Söz konusu gelişmelerin, Avrupa borç krizine hem radikal hem de kararlı bir çözüm bulma gayreti olarak değerlendirilmesi nedeniyle, global piyasalarda risk iştahının yüksek kalmasını sağladığını görüyoruz.

Endeksin sabah açılışta 59.908 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yurt dışı piyasalara uyum sağlayarak yükseldiğini, ancak sabah açılışta %8.05 seviyesini test eden gösterge faizin saat 13:45 itibarıyla dünün 3 baz puan üzerinde %8.12'den işlem gördüğünü izliyoruz. Bugün saat 16:55'de açıklanacak olan ABD Michigan güven endeksi ile ABD piyasalarında hem endeks hem de hisse senetleri üzerine yazılan opsiyon ve vadeli sözleşmelerin bir arada vadelerinin sona erecek olması nedeniyle oynaklığın yüksek olmasını bekliyoruz.

Yukarı