İMKB Gün Ortası Yorumu

14.09.2011

IMKB - 100 Endeksi :56.842
Destekler: 56.700 - 56.150 // Dirençler: 57.000 - 57.700 - 58.000

İMKB-100 endeksi, bugün I. seansı %0.34 oranında değer kazanarak tamamladı. Banka endeksi %0.74, Sanayi endeksi ise %0.13 yükseldi. İşlem hacmi, 860 mn TL ile haftalık ilk seans ortalamasının "üzerinde" gerçekleşti.

Bugün Avrupalı liderlerin elinde mevcut borç krizini çözebilecek güçlü bir plan olmadığı yönündeki endişelerin ağır basmasıyla Asya borsalarında kayıplar bir ara %1.0-%1.5 seviyelerine ulaşmıştı. Asya'daki bu negatif tonun etkisinde Avrupa borsaları da güne %1.0-%1.5 arasında "satıcılı" başlamıştı.

Ancak I. seans boyunca Avrupa borsalarının giderek kayıplarını telafi ettiğini ve özellikle öğlen arasında gelen Yunanistan Başbakanı, Almanya Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanının katılımı ile TSİ 19.00'da başlayacak olan telekonferansın ardından bir açıklama YAPILMAYACAĞI, haberinin ardından kazanımlarını hızlandırdıklarını görüyoruz.

Ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun euro bölgesi tahvillerinin çıkarılmasına ilişkin seçenekleri kısa süre içinde ortaya koyacağını söylemesi de Avrupa borsalarındaki negatif tonun pozitife dönmesine yardımcı oldu.

Barroso'nun sözlerine euro bölgesi tahvilinin mevcut bütün sorunlara hemen çözüm getirmeyeceğini eklemesine rağmen, yaklaşık 1 ay önceki Merkel Sarkozy buluşması sonrasında bu olasılığın kesin bir dille reddedilmesinin ardından yeniden gündeme gelmiş olmasının piyasalarca olumlu karşılandığını görüyoruz.

Ancak özelikle Almanya'nın kendi borçlanma faizini önemli ölçüde yükseltecek olması nedeni ile bu çözüme sıcak bakma olasılığının düşük olduğunu tahmin ediyoruz. Ayrıca S&P'nin daha önce ortak Euro bölgesi tahvillerinin katılan üye ülkeler içerisinde en düşük nota sahip ülkenin notu ile değerleyeceğini belirtmesi de bu opsiyonun etraflıca değerlendirilmeden gündeme gelme ihtimalini zayıflatıyor.

Yukarı