İMKB Gün Ortası Yorumu

22.08.2011

IMKB - 100 Endeksi :53.013
Destekler: 52.500-52.000 // Dirençler: 53.250-54.000

İMKB-100 endeksi, I. seansı yatay tamamladı. İşlem hacmi 1.029 mn TL ile haftalık ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Banka endeksi %0.87 değer kazandı, Sanayi endeksi ise %0.40 değer kaybetti.

Geçtiğimiz haftayı ciddi değer kayıplarıyla tamamlayan yurt dışı piyasalar, bu haftaya da Merkel'in euro bölgesi borç krizine karşı ortak euro tahvili ihraç edilmesi önerisine karşı çıkan açıklamaları nedeniyle satıcılı başladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ortak bir eurobond fikrine karşı çıkması, yurt dışındaki risk algısının sürmesine neden olurken, yurt içinde ise yarınki PPK toplantısı bekleniyor.

Bu nedenle yatay bir seyir izlediğini gözlediğimiz yurt içi piyasalarda gösterge tahvilin faizi Cuma kapanışının 4 baz puan üstünde %7.88'den geçerken, döviz sepetinin 2.1871 ile yeni bir tarihi zirveye ulaşması dikkat çekiyor.

Genel olarak bakıldığında dünya borsaları son 11 ayın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Son 5 haftadır üst üste düşen MSCI Dünya endeksi, Lehman sonrasındaki en kötü ayını yaşıyor. Bu durumun hafta içinde teknik bir tepki ihtimalini artırdığını düşünüyoruz. Ayrıca Libya'daki çatışmanın sona ereceğine dair umutlar ve son dönemde hisse senetlerinin değerleme oranlarının tarihi ortalamalarının oldukça altına gerilemesi, küresel piyasalarda bir tepki olasılığını artırıyor.


Endeksin II. seansta, yurt dışında açıklanacak önemli bir veri olmaması nedeniyle ilk seanstakine benzer yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı