İMKB Gün Ortası Yorumu

18.08.2011

IMKB - 100 Endeksi :52.786
Destekler: 52.500-52.000 // Dirençler: 53.500-54.250

İMKB-100 endeksi, I. seansta %2.64 değer kaybetti, işlem hacmi ise 1.012 mn TL ile hafta başından itibaren görülen en yüksek ilk seans işlem hacmine ulaştı. Kayıplar Banka ve Sanayi sektöründe eşit ölçüde yaşandı.

Hafta başından bu yana yurt dışı piyasalara görece güçlü seyreden endeksin, dün itibarıyla göreceli olarak altta performans göstermeye başladığını görüyoruz.

Bunda 23 Ağustos'taki PPK toplantısı öncesinde piyasalarda önceden satın alınan politika faizinin ve zorunlu karşılıkların düşeceği yönündeki beklentilerin giderek zayıflamasının etkili olduğunu düşünüyoruz.

Yurt dışında ise özellikle DAX endeksinin bir ara %4.2'ye ulaşan sert değer kaybı nedeniyle global piyasalarda aşağı yönlü bir hareketlilik oldu. Bu durum ile ilgili net bir haber akışı olmamakla birlikte bazı söylentiler dikkat çekiyor. Örneğin Avrupa'da hisse kontratlarında "kısa" pozisyon açmanın yasak olması nedeniyle vade sonu yarın dolacak olan kontratlarda mevcut "kısa" pozisyonlarını ileriye vadeye taşımak isteyen yatırımcıların bu kez DAX endeksinde "kısa" açarak pozisyonlarını ileri vadeye taşımaya çalıştıkları yönünde söylentiler mevcut.

Yurt içinde hisse senetleri piyasası dışında para ve döviz piyasalarının nispeten sakin olduğu gözleniyor. Gösterge tahvilde işlemler dünkü kapanışının iki baz puan altında %7.86'dan geçerken, döviz sepeti ise dünkü kapanışının %0.35 üzerinde işlem görüyor.

II. seansa endeksin bir miktar iyimser başlayacağını ve saat 15:30'dan itibaren ABD'de açıklanmaya başlayacak çok sayıdaki ekonomik verilere bağlı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı