İMKB Gün Ortası Yorumu

08.07.2011
IMKB - 100 ENDEKSİ : 64.208
Dirençler: 64.250- 64.500 // Destekler: 63.500 - 63.350

İMKB-100 endeksi I. seansta %0.17 oranında değer kazandı; işlem hacmi 722 mn TL ile dünkü ilk seansın %20 üzerinde gerçekleşti. Endeksin bugün saat 15.30'da açıklanacak olan ABD tarım-dışı istihdam verisi öncesinde 64.000 seviyesinin üzerinde yatay seyrettiğini gözlüyoruz. Dün itibarıyla Salı ve Çarşamba günkü kayıplarını hızla telafi eden endeksin, haftayı 64.000-64.500 aralığında veya üzerinde tamamlaması halinde, yükseliş potansiyelini önümüzdeki hafta da koruyacağını tahmin ediyoruz. Diğer yandan, son 10 gündür aralıksız yükselerek %7.5 değer kazanan ve sabah saatlerinde hafif artıda işlem gören ABD vadelilerinin, şu saatlerde hafif ekside olduğu göze çarpıyor. ABD piyasalarında bugün veya önümüzdeki hafta başında yaşanabilecek olası kâr satışlarına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün I. seans içinde açıklanan veriler ve haberler:

  • TÜİK verilerine göre toplam sanayi üretimi Mayıs'ta %8 ile beklentilerin hafif üzerinde artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre %0.3 azaldı. Rakamlar ikinci çeyrek ortalama büyüme temposunun şu ana kadar %8,4 seviyesinde devam ettiğine işaret ediyor. Detaylar her üç ana kategoride büyüme hızının gerilemekte olduğuna işaret ederken, en önemli ağırla sahip olan imalat sanayinde büyüme temposunda yaşanan kaybın yarım puanla sınırlı olduğunu ve artış oranının %8,7 düzeyinde bulunduğunu ortaya koyuyor. Açıklanan verinin, ekonomik aktivitede yaşanan aşağı yönlü hareketin yavaş ilerlediğine ve kısa vadeli olacağına işaret ettiğini düşünüyoruz. Eğer kapasite kullanımı, PMI endeksi ve geçici ihracat rakamları gibi öncü göstergeleri doğru okuyorsak, sanayi üretimi verisindeki yavaşlama eğiliminin terse dönme olasılığının ufukta görünmeye başladığı düşüncesindeyiz. Ancak, MB'nın son açıklamaları ile yetinebileceğinin sinyallerini verdiği bu kısıtlı yavaşlamanın, finansal istikrara yönelik riskleri ortadan kaldırabileceğine inanmıyoruz.
  • Bankacılık kaynakları, Avrupa Birliği genelindeki stres testlerinden geçirilen beş İtalyan bankasının hepsinin de testlerde başarılı olduğunu açıkladı, ancak İtalya'da banka hisseleri, Euro bölgesi borç krizi endişeleriyle bugün UniCredit öncülüğünde değer kaybediyor. İtalyan borsası ise şu saatlerde %1.85 değer kaybıyla işlem görüyor.  
Yukarı