İMKB Gün Ortası Yorumu

29.06.2011

IMKB - 100 ENDEKSİ : 62.910
Dirençler: 63.300- 63.500 // Destekler: 62.500 - 62.250
İMKB-100 endeksi I. seansta %0.15 oranında değer kazandı, işlem hacmi 772 mn TL ile seanslık ortalamasının altında kaldı. Banka endeksi %0.33 oranında düştü, Sanayi endeksi ise %0.54 oranında yükseldi. Yemin krizi sonrası oluşan siyasi belirsizlik nedeniyle bugün yurt dışı piyasaların gerisinde kaldığını gözlediğimiz endeksin, seans içinde en düşük 62.684 seviyesine kadar gerilemesinin ardından bu noktada tutunarak sınırlı da olsa değer artışıyla işlem görüyor olmasını teknik açıdan olumlu buluyoruz. USD bazında analiz ettiğimizde 16 Haziran tarihinden itibaren giderek daralan bir üçgen formasyon içine sıkışan endeksin, 38.350 USD seviyesinde direncinin oluştuğunu görüyoruz. Endeksin USD bazındaki bu direnci, 1.64 dolar kuru üzerinden hesaplandığında TL bazında 62.900 seviyelerine karşılık gelmektedir. I. seans itibarıyla tam da bu seviyeden kapanan endeksin, gün sonunda 2.0 milyar TL'nin üzerinde bir işlem hacmiyle bu seviyenin üzerinde kalması halinde, formasyon hedefi olan 64.000 seviyesine doğru yükseliş potansiyeli kazanacağını tahmin ediyoruz.

Bugün Yunanistan'da tasarruf tedbirlerinin kabul edilmesi için beklenen kritik oylama parlamentoda saat 14:00'te başlayacak. Oylama öncesindeki son iki günde yoğun protesto ve çatışmalara sahne olan Yunanistan'da, iktidar partisinin 300 sandalyeli mecliste 155 üyesi bulunuyor. Oylamanın geçmesi için ise 151 oy yeterli olacak. Daha önce plana karşı çıkan üç iktidar partisi milletvekilinden birinin karar değiştirdiğini açıklaması, planın kabul edilmesi ihtimalini yükseltmiş bulunuyor. Bugünkü oylamanın olumlu sonuçlanması halinde, 110 milyar Euroluk I. kurtarma paketinin 12 milyar Euroluk beşinci diliminin, 03 Temmuz'da yapılacak AB Maliye Bakanları toplantısında serbest bırakılması planlanıyor. Yunanistan'ın 15 Temmuz'da ve 22 Temmuzda sırasıyla 2.4 ve 2.0 milyar Euroluk bono itfalarını karşılamak için bu desteğe acil ihtiyacı bulunuyor. Yarın yapılacak olan ikinci oylama ise planın uygulanmasına ilişkin düzenlemelerin yasalaşmasını içeriyor. Bu nedenle, milletvekillerinin yarınki oylamada vergi artışı ve devlet varlıklarının satışı konusunda ret oyu kullanma riski bulunuyor.

Yurtiçinde ise TCMB, günlük döviz alım ihalelerindeki alım tutarını 40 milyon dolardan 30 milyon dolara düşürdü. Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artmasının risk iştahını olumsuz etkilemeye ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam etmesini gerekçe gösteren Merkez Bankası, ikinci kez günlük döviz ihalelerindeki alım tutarını azaltmış oldu. Döviz sepetinin son iki yılın en yüksek seviyelerine ulaşması nedeniyle piyasalar bir süredir TCMB'nin döviz alım ihalelerinde tutarı azaltmasını ya da ihaleleri durdurmasını bekliyordu.

Yukarı