İMKB Gün Ortası Yorumu

20.06.2011

IMKB - 100 ENDEKSİ : 60.617
Dirençler: 61.100 - 61.500 // Destekler: 60.350 - 60.000

AB Maliye Bakanlarının Pazar günü yaptıkları toplantıda, Yunanistan'a sağlanan 110 milyar EUR tutarındaki I. kurtarma paketinin 5. kredi dilimini oluşturan 12 milyar EUR'nun serbest bırakılma tarihinin, Yunan Hükümetinin alacağı sert kemer sıkma tedbirlerinin görülmesi gerekçesiyle Temmuz ayı ortasına ertelenmesi, küresel piyasaların haftaya olumsuz başlamasında etkili oldu. Anılan toplantıda Yunanistan'a sağlanacak II. kurtarma paketi üzerinde ise görüş birliğine varıldı, ancak detayları hakkında bir açıklama yapılmadı. Temmuz ayı başında detayları tam olarak belli olacak II. kurtarma paketinin, yaklaşık 120 milyar EUR tutarında olacağı, yarısının ECB ve IMF gibi resmi kuruluşlardan, dörtte birinin Yunanistan'ın özelleştirme gelirlerinden, dörtte birinin ise özel sektör kreditörlerinden sağlanacağı belirtiliyor. Yurt dışındaki bu olumsuz gelişmelere paralel olarak negatif açılan İMKB-100 endeksi, BDDK'nın bankacılık sektörüne getirdiği ek tedbirler nedeniyle %2.22 oranında düşen Banka endeksi öncülüğünde, I. seansı %1.78 oranında değer kaybıyla tamamladı. BDDK'nın getirdiği ek önlemlerin, iç talebi sınırlayarak cari açığı azaltma noktasında Merkez Bankasına yardımcı olacağı ve bu nedenle olası faiz artırımlarının ertelenebileceği beklentisiyle, gösterge tahvilin faizi %9.12'ye kadar yükseldikten sonra %9.05'e geriledi. Diğer yandan TL faizlerinin kısa vadede artmayacağı beklentisiyle, döviz sepetinde işlemler, Cuma güne göre %0.52 primle 1.9495 seviyesinden geçiyor.

Yunanistan'da Cuma günü gerçekleştirilen kabine değişikliğinin ardından hükümetin yarın güvenoyu alması halinde ise ertelenen kredi diliminin ödenmesinin önü açılacağı için piyasalara yansımasının pozitif olacağını düşünüyoruz. Yunan Hükümetinin güvenoyu alacak yeterli çoğunluğa ulaşmasına ise oldukça yüksek bir olasılık olarak bakılıyor. Dolayısıyla, yurt dışı piyasalarda bu beklentinin satın alınmaya başlamasıyla birlikte şu saat itibarıyla gelinen seviyelerde denge bulunabileceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede endeksin, II. seansta yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Birinci seansta açıklanan önemli veriler : BDDK tarafından açıklanan haftalık bankacılık sektörü verilerinde 03 Haziran haftasında 609.98 milyar lira olan krediler, 10 Haziran haftasında %0.20 oranında daralarak 608.76 milyar liraya gerilerken, yıllık kredi büyüme hızı ise %35.1 oldu.

Yukarı