İMKB Gün Ortası Yorumu

25.04.2011

IMKB - 100 ENDEKSİ : 68.719
Dirençler: 69.000-69.800 // Destekler: 67.850-67.500

Avrupa borsalarının "Paskalya" tatili dolayısıyla kapalı olması nedeniyle, yurt içi piyasalarda Cuma gününe benzer oldukça sıkışık ve dar hacimli bir seyir izleniyor. Paritenin Cuma günkü kapanışının üzerinde 1.46 seviyelerinden işlem görüyor olmasına rağmen, dolar kurunun yeniden 1.52 seviyesinin üzerinde çıkması ve TL'nin sepet bazında Cuma gününe göre %0.43 değer kaybetmiş olması dikkat çekiyor. Sabah saatlerinde 2 baz puan gerileyen ve %8.24 seviyesini test eden gösterge tahvilin faiz oranı, şu saatlerde %8.26 ile Cuma günkü kapanışının 2 baz puan üzerinde bulunuyor.
İMKB-100 endeksi ise halen alçalan trend (kırmızı) direncinin üzerinde kalmaya çalışmasına rağmen, giderek sığlaşan işlem hacmi ve daralan gün içi fiyat bandı nedeniyle, teknik açıdan zayıflama sinyalleri veriyor. Endeksteki bu zayıflama sinyallerini, yurt dışı piyasaların önemli bir kısmının Cuma gününden itibaren tatil olmasına bağlıyoruz ve geçtiğimiz haftadan itibaren yön arayışında olan endeksin, halen yükseliş yönünde hareket etme potansiyelini koruduğunu düşünüyoruz.

Yurt içindeki önemli şirket haberlerine bakıldığında, TCELL'den gelen son açıklamaların halen somut bir gelişmenin olmadığına işaret etmesi belirsizliğin devam etmesine neden olmaktadır. Ancak, şirketin CEO'sunun ortaklar arasındaki anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin olarak gerekli görüşmelere başlamış olması, olumludur.

Rekabet Kurumu, TUVTURK Araç Muayene İstasyonlarında DOAS'ın distribütörlüğünü yaptığı markalar lehine ayrımcılık yapıldığı yönündeki şikâyeti reddetti. Haberin DOAS hisseleri üzerindeki etkisinin "nötr" olduğunu düşünüyoruz.

Yukarı