Günlük Piyasa Beklentisi

30.05.2016

Piyasa Beklentisi

Geçtiğimiz haftaya iç gündeme odaklı başlayan BIST 100 endeksinde salı günü yeni kabinenin açıklanması ve PPK toplantısında üst bantta 50 baz puanlık faiz indirime gidilmesi ile alımların güçlendi Çarşamba günü 79.941 seviyesinin test edildi. Ancak sonrasında gelen kâr satışları gerileyen endeks haftayı %2.16 oranında yükseliş ile 78.028’den tamamladı.
Geride bıraktığımız haftanın son işlem gününde ABD’den gelen büyüme ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerini yakından izledik. Revize verilere göre ABD ekonomisi 2016 yılı ilk çeyreğinde %0,8 büyüme gösterirken, kişisel tüketici harcamaları manşet olarak %1,9 ile beklentilerin altında kaldı. Çekirdek PCE ise %2,1 ile beklentileri karşıladı. Michigan Tüketici Güven endeksi ise 94,7 ile beklentilerin altında geldi.
Son işlem gününün seans kapanışından sonra bir konuşma yapan Fed başkanı Janet Yellen, ekonominin tam istihdam olarak kabul edilen işsizlik oranına ulaştığını ve enflasyonun yüzde 2 hedefine ilerlediğini belirterek, "Bir sonraki faiz artışına gelecek aylarda gidilmesi muhtemelen uygun olur" ifadesini kullandı. Mevcut durumda Fed’in sıradaki faiz artırımı için %53,8 ithimal ile Temmuz ve %61,2 ile Eylül ayı toplantısı en güçlü adaylar konumunda yer alıyor. Haziran toplantısında faiz artırımı ihtimali ise %30 ile düşük bir seviyede görülüyor.
Yeni hafta ise özellikle 2. yarısından itibaren veri akışının yoğunluk kazanacağını ve önem derecesinin artacağını söyleyebiliriz. Çarşamba günü İmalat PMI verileri ile beraber Bej Kitap raporu, Perşembe günü ise ECB toplantısını ve Draghi’nin açıklamalarını izleyeceğiz. ECB’den herhangi bir politika değişikliği veya varlık alım hamlesi beklenmiyor. Bu nedenle Başkan Mario Draghi’nin açıklamaları önem kazanacak. Perşembe ABD’de ise ADP özel sektör istihdamı Tarım Dışı İstihdam öncüsü olarak izlenecek. 2 Haziran’da ise petrol fiyatlarını oldukça yakından ilgilendiren OPEC toplantısı Viyana’da gerçekleştirilecek.
Cuma ise haftanın en önemli günü olacak. Yurtiçinde TÜFE verisinin izleneceği, yurtdışında ise ABD’den Tarım Dışı İstihdam, ortalama saatlik kazançlar, dış ticaret dengesi, hizmet PMI, fabrika siparişleri ve dayanıklı tüketim mal siparişleri (nihai) gibi oldukça önemli verileri takip edeceğiz.
Özetle haftanın belirleyici günü Cuma olacak ve takip eden süreci yönetecek.
Bugün özelinde ise ABD piyasaları “Anma günü” İngiltere ise “Mayıs Banka Tatili” nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle 12:00’daki Euro bölgesi güven endeksleri ve 15:00’da Almanya enflasyonu izleniyor olacak. Özetle veri bazlı hareketlerde Euro/Dolar paritesi temelli sakin bir fiyatlama seyri görebiliriz.
Hafta açılışında, hafif bir yükselişle $49 üzerine atan petrol fiyatlarının küresel borsaları desteklediğini ancak Yellen’in açıklamaları sonrası USD’nin güç kazandığını görmekteyiz.
Yen’deki %1’e yakın değer kaybı sonrası benzer oranda yükselen Japonya, Asya’daki alışlara öncülük ediyor. Avrupa borsalarının açılışında da yükseliş bekleniyor. Ancak Dolar endeksinin (DXY) 96 seviyesine doğru harekete geçerken söz konusu değer kazanımı Euro/Dolar paritesini 1,11 sınırına doğru geri çekti. USD/TL ise, Dolar’ın küresel bazda yükselişi, USD/TL’nin de 2,96 üzerinde güçleniyor.
Küresel borsaların pozitif seyri ve beklentileri temelinde hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste, Dolar/TL’de Cuma gününe göre görülen değerlenme endeks üzerinde baskı yaratabilir.
200 günlük (üssel) ortalamanın geçtiği 78.500 hafta boyunca önemli direnç olarak izlenecek. Bu seviye üzerinde kapanış gelmedikçe yukarı yönlü hareketin sınırlı kalacağını düşündüğümüz BIST-100 için 77.500 gün içi ilk destek konumunda olacaktır.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:45 Fransa GSYH Büyüme Çeyr. 1Ç16-Öncü (B: %0,5)
09:45 Fransa GSYH Büyüme Yıllk. 1Ç16-Öncü (B: %1,3)
12:00 Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi May. (B: 104,4)
12:00 Euro Bölgesi İş Dünyası Güven Endeksi May. (B: 0,17)
12:00 Euro Bölgesi Reel Kesim Güven Endeksi May. (B: -3,5)
12:00 Euro Bölgesi Hizmet Güven Endeksi May. (B: 11,03)
12:00 Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi May. (B: -7)
15:00 Almanya TÜFE –Aylık May.-Öncü (Bekl: %0,3)
15:00 Almanya TÜFE –Yıllık May.-Öncü (Bekl: %0,1)
ABD ve İngiltere borsası kapalı olacak.

Yukarı