Günlük Piyasa Beklentisi

27.06.2016

Piyasa Beklentisi

Geride bıraktığımız haftada Brexit referandumuna odaklı bir seyir görüldü. Hafta başında açıklanan anketlerin olumlu etkisi ile 78.350 seviyesine kadar yükselen endekste Cuma sabahı kesinleşen sonuçlar ile hava hızla terse döndü. Etkili olan satışlar sonucu 74.000’e kadar geri çekilme yaşanırken, bu seviyelerden gelen tepki alımları ile toparlanan endeks haftayı 64 puanlık sınırlı değer kaybı ile 75.366 seviyesinden tamamladı.
Haftasonunda yaşanan en önemli gelişme, Pazar akşamı Türkiye ve İsrail arasındaki Mavi Marmara gerginliğinin sona erdiğine ilişkin haber akışları oldu. İsrailli bir yetkilini yaptığı açıklamalara göre İsrail 20 milyon dolarlık tazminat ödeyecek, karşılığında Türkiye’nin “Gazze Ablukası”nın kaldırılması talebinden vazgeçeceği açıklandı. Türkiye’nin ayrıca Gazze’de konut projeleri ve hastane inşaatı gerçekleştireceği de ifade edildi. Uzlaşmanın, İsrail’in gaz ihracı ihtiyacı ve Türkiye’nin gaz konusunda Rusya’ya olan bağlılığını azaltmak amaçlı milyar dolarlık anlaşmaların önünün açabileceği yorumları yapılıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın saat 13:00’da konu ile ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor.
İngiltere’de ise Brexit sonrası yeni bir tartışma başladı. İngiltere Parlamentosu internet sitesinin dilekçe bölümünde başlatılan “yeniden AB referandumu yapılsın” kampanyasına 3 milyon imza geldi. İngiliz Parlamentosunun internet sitesindeki herhangi bir dilekçe 100 binin üzerinde imza topladığında, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında tartışılabiliyor.
Yeni haftada takip edilecek önemli veriler Salı günü ABD’nin yıllıklandırılmış büyümesi ve kişisel tüketici harcamaları ve Cuma günkü İmalat PMI verisi olacak. Bunun dışında Çarşamba günü Yellen’in konuşması yakından izlenecek. ECB Başkanı Mario Draghi ise Pazartesi’den Çarşamba’ya kadar sürecek olan ECB zirvelerinde 3 konuşma birden gerçekleştirecek.
Başbakan’ın açıklamalarının dışında bugün ABD’deki öncü hizmet PMI verisi ve öncü dış ticaret dengesi verileri yakından izlenecek. Günün bir diğer önemli gündem maddesi ise 20:30’da Mario Draghi’nin basın toplantısı olacak. Draghi’nin bu toplantıda Brexit’in olası etkilerine vurgu yapması bekleniyor.
İsrail ile gerginliğin sona ermesine ilişkin haber akışlarına rağmen, Dolar endeksi’nde yeniden 96 seviyesi üzerine yükseliş ve Euro/Dolar paritesindeki 1,10 seviyesine yakın hareketler, tüm küresel para birimlerinde (özellikle gelişmekte olan ülke paralarında) USD karşısında sert değer kayıpları görülmesine neden olmaktadır. USD/TL’de bu fiyatlamadan nasibini alarak 2,95’e kadar yükselmiştir. Ancak sabah kotasyonları ile birlikte USD/TL kurunun 2,95 seviyesinin altına doğru gevşediği görülmektedir. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve Altın (ons) fiyatının rekor seviyelerde işlemlerine devam etmesi negatif unsurların ciddi manada hissedilmesine neden olmaktadır.
“Brexit” fiyatlamalarının küresel borsalardaki etkisi ise devam ediyor. Japonya ve Çin dışındaki tüm Asya borsaları satıcılı seyrederken, S&P vadelilerindeki kayıp, Cuma kapanışımızdan bu yana %2’ye ulaşmış durumdadır. Avrupa borsalarının ise Cuma günkü satışlarını yeni hafta başlangıcında da devam ettirmesi bekleniyor.
Satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 74.600 ilk destek olarak izlenecek, söz konusu destek üzerinde tepki alımları görülebilir. Bu yükselişlerde 76.300 ara direnci izlenebilir. 200-günlük üssel ortalamanın geçtiği 78.200 ise sonraki ve daha önemli direnç olacaktır.
Beklentinin aksine 74.600 üzerinde tutunulamaması durumunda gevşeme hızlanabilir ve bu durumda 73.000 ve 72.600 alt destekleri izlenebilir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

15:30 ABD İml. Ürn. Dış Tic. Den. (Öncü) May. (B: -$59,5 mlr)
16:45 ABD Hizmet PMI – Öncü Haz. (Bekl: 52)
16:45 ABD Bileşik PMI – Öncü Haz. (Önck. 50,9)
17:30 ABD Dallas Fed İml. Akt. End. Haz. (Bekl: -15)
20:30 Euro Bölgesi ECB/Draghi konuşacak.

Yukarı