Günlük Piyasa Beklentisi

26.05.2016

Piyasa Beklentisi

Bir önceki gün yaşanan agresif yükseliş sonrasında dün güne alıcılı başlanmasına rağmen sonrasında etkili olan kâr satışları ile gün boyunca gevşeme eğiliminde hareket eden BİST 100 endeksi %1.04 düşüş ile 78.609 seviyesinden kapandı. Dün açılış sonrasında %1.30’a kadar yükselen bankacılık endeksi gün içinde artan satışlar ile günü %1.25’lik değer kaybı ile tamamlarken, sanayi endeksi de %1.30 oranında düşüş ile kapandı.
Veri akışı açısından yoğun bir gün olmasına rağmen piyasa etkisi düşük verileri takip ettik.
Yurtiçinde reel kesim güven endeksi hafif düşerken, kapasite kullanım oranı sınırlı bir iyileşme göstererek %75,7 seviyesinde açıklandı. ABD’den açıklanan verilerde imal ürünlerin dış ticaret dengesi $57,5 mlr açık vererek beklentilerin altında kalırken, konut fiyat endeksi %0,7 ile tahminlerden fazla yükseldi. Hizmet PMI, öncü veri olarak Mayıs ayında 51,2 ile piyasa tahminlerinin üzerinde açıklandı. Kanada Merkez Bankası ise faizlerde değişikliğe gitmedi.
Almanya’da ise IFO endeksleri cari durum ve iş dünyası açısından durgun bir seyire işaret ederken, makro ekonomik beklentilerin güçlendiğine işaret etti.
Makroekonomik veriler dışında yeni kabinede ekonomi yönetiminin görev paylaşımı da dün gerçekleşti. Buna göre Hazine, TCMB ve kamu bankaları Mehmet Şimşek’e bağlanırken; SPK ve BDDK Nurettin Canikli’nin sorumluluğuna verildi. Piyasaların, kabinede yer almasını güçlü alışlarla karşıladığı Mehmet Şimşek’in, TCMB’den sorumlu olması piyasalarda algıyı iyiden iyiye pozitife çekebilir.
Fed başkanlarından gelen konuşmalar ise artık standartlaşmaya yaklaştı. 2016 yılı için yedek üye konumundaki ve 2017 yılında oy hakkı bulunan başkanlar Patrick Harker, Robert Kaplan bundan önceki diğer başkanlara benzer söylemler ile Fed’in bu yıl içerisinde 2 veya 3 faiz artırımı yapabileceğini ifade etti. Tek fark, “Brexit” riski nedeniyle faiz artırımının Temmuz’a kayabileceğini söyleyen Dallas Fed Başkanı Kaplan tarafında oluştu. Kashkari ise konuşmasında para politikası için negatif faizin gerekli olmadığını ifade etti ancak Fed’in zamanlamasına ilişkin yeni bir mesaj vermedi.
Bugün, haftanın geri kalanına nazaran daha sınırlı bir veri akışı söz konusu. 11:30’da İngiltere’nin öncü büyümesi Avrupa’da izlenecek tek önemli veri olarak karşımıza çıkıyor. ABD’de ise 15:30’da haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve dayanıklı tüketim mal siparişleri ile 17:00’daki Nisan ayı bekleyen konut satışları öne çıkıyor. Makroekonomik önemli bir verinin bulunmadığı yurtiçinde ise siyasi gelişmeler fiyatlamalara baz teşkil edebilir.
Günün ilk fiyatlamaları, ABD ve Asya borsalarında geri çekilmelere işaret ediyor. Japonya’da dün BoJ’dan gelen ek gevşeme sinyallerinin etkisi ve USD’deki küresel bazda değer kaybı eğiliminin devam etmesi ile beraber yükselişler görüyoruz. Japonya ve Hindistan dışındaki Asya borsaları ise satıcılı fiyatlanıyor. ABD vadelilerinin ise dün kapanışımızdaki seviyelerine göre hafif bir geri çekilmeyle işlem görüyor. Avrupa borsalarının da bu fiyatlamalar temelinde açılışı hafif bir geri çekilmeyle yapması bekleniyor.
ABD’deki petrol stokları verisinin arz daralmasına işaret etmesi ve 2 Haziran’da Viyana’da gerçekleştirilecek OPEC toplantısına ilişkin zayıf beklentilerin eşliğinde altı ayı aşkın bir süre sonunda $50 seviyesine yükselen petrol fiyatları ve 2,94’ün altında işlem gören USD/TL kuru iyimser tarafta kalan doneler olarak karşımıza çıkıyor. Dolar endeksi (DXY)’deki 95,10’lara doğru sert geri çekilme de gelişmekte olan ülkeler açısından pozitif tarafta kalan bir diğer gelişmedir.
Yatay açılış beklediğimiz endekste 200-günlük (üssel) H.O olan ve kâr satışlarında üzerinde tutunulan 78.500’ü ilk destek olarak izliyor olacağız. Üzerinde kalındıkça yukarı yönlü potansiyelin sürebileceğini düşündüğümüz endekste desteğin kırılması durumunda gevşeme eğilimi yeniden artabilir. Olası çekilmelerde 78.000 ve 77.300’ün alt destekler olarak takip edileceği BIST-100’de yükselişin tekrar güçlenmesi için 79.100 aşılmalı.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

11:30 İngiltere GSYH Büyüme – (Öncü) 1Ç16 (Bekl: %2,1)
13:10 ABD Fed/Bullard konuşacak.
15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları (Bekl: 275 Bin)
15:30 ABD Dayanıklı Tük. Mal. Sip. Nis.-Öncü (Bekl: %0,3)
15:30 ABD Day. Tük. Mal. Sip. (Ulş. Hariç) Nis.-Öncü (B: %0,2)
17:00 ABD Bekleyen Konut Satışları-Aylık Nis. (Bekl: %0,6)
19:15 ABD Fed/Powell konuşacak.

Yukarı