Günlük Piyasa Beklentisi

23.05.2016

Piyasa Beklentisi

Geçtiğimiz hafta boyunca zayıf seyrin etkili olduğu BİST 100 endeksi %1.86 oranında değer kaybı ile 76.357 seviyesinden haftayı tamamladı. Sanayi sektör hisselerinin nispeten daha güçlü olduğunu gördüğümüz haftada sanayi endeksinde %0.11’lik çok sınırlı değer kaybı yaşandı. Bankacılık endeksi ise %3.63 oranında düşüş ile haftayı tamamladı Cuma günü en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz dokunulmazlık görüşmeleri idi. Söz konusu görüşmelerde ilk ve ikinci maddeye ilişkin oylamalar referandum eşiğini geçerek kabul edildi. Böylece hakkında fezleke bulunan 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılarak yargılanmalarının yolu açılmış oldu. Diğer takip edilen gündem maddesi 2. El konut satışları oldu. Konut satışları aylık %1,7 ile beklentileri aştı.
Yeni haftanın iki büyük gündem maddesi Salı günü TCMB’nin PPK toplantısı ve Cuma günü ABD’de açıklanacak olan 1Ç16 revize büyüme ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri olacak. Özellikle TCMB’de üst bantta indirim hamlelerinin devamı bekleniyor. Piyasa konsensusu 50 bp.’lık indirimde birleşmiş durumda. Politika faizi ve alt bantta ise değişiklik beklenmiyor. Cuma günkü ABD verilerinde ise büyüme görünümünün iyileşmesi ve PCE’de görülebilecek gelişmelerle enflasyonist algının güçlenebileceği bekleniyor. Bu durum Fed’in Haziran’da faiz artırabileceği hikayesine de destek olacaktır.
Haftaya Japonya’nın dış ticaret dengesi verisi ile başladık. Yen’deki güçlenmenin etkisiyle düşüşünü yedinci aya taşıyan ihracat geçen yılın aynı ayına göre %10,1 düşüş gösterdi. Aynı dönemde ithalatın %23,3 düşmesi sonucu dış ticaret fazlası 823,5 mlr Yen seviyesinde gerçekleşti ve Mart 2010’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda ise bankanın yeterli cephanesi olduğunu ve nitelik, nicelik ve negatif faiz boyutlarında daha da gevşemeye gidebileceğini belirtti.
Fed başkanlarından gelen açıklamalar ise Haziran hamlesi ihtimalini canlı tutmaya devam ediyor.
2018’e kadar oy hakkı bulunmayan San Francisco Fed Başkanı John Williams Fed'in bu yıl faiz artırımına gitmesinin uygun olacağını ifade ederken, “Haziran ya da sonraki toplantılar” ifadesiyle yakın vadeli bir faiz artırımı ihtimaline vurgu yaptı. FOMC’de oy hakkı bulunan ve “güvercin” üye olarak bilinen Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ise bu tutumunu bir miktar değiştirerek kademeli faiz artışını desteklediğini ifade etti.
Haftasonunda ise iç siyasi gündemi ilgilendiren gelişmeler söz konusu idi. Pazar günü gerçekleşen Ak Parti Olağanüstü Kongresi’nde, daha önce aday gösterilen ve tek aday olarak giren Binali Yıldırım Genel Başkan olarak seçildi. Kongre’nin ardından 18:00’da Cumhurbaşkanı’na istifasını sunan Ahmet Davutoğlu’nun ardından Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi ve 65. Hükümet’in kurulması için görevlendirildi. Böylece yeni hükümet için süreç başladı. Bu noktada yatırımcılar ve piyasa profesyonelleri ağırlıklı olarak ekonomi yönetimindeki değişiklikleri fiyatlayacaktır.
Bugün ise piyasalar, 10:55’deki Almanya ve 11:00’daki Euro bölgesi Mayıs ayı öncü PMI verilerine odaklanacak. ABD tarafında da benzer şekilde 16:45’te öncü PMI verisinin izleneceği günde, Fed başkanları Bullard ve Williams’ın konuşmaları da bir diğer odak noktası olacak. Yurtiçinde ise 10:00’daki tüketici güven endeksi verisi tek gündem maddesi olacak.
Yoğun bir gündeme sahip olan haftanın başlangıcı iyimser bir açılışa işaret ediyor. Asya piyasalarının Japonya hariç pozitif fiyatlandığı günde ABD vadelilerinde de hafif yükselişler karşımıza çıkıyor.
Avrupa açılışının yatay beklendiği günde, petrol fiyatları $48,8 seviyelerinde seyrediyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin hemen hemen hepsinde görülen USD karşısındaki değer kazanma eğilimi hafta başlangıcında piyasalara destek olacaktır.
Güne ve haftaya alıcılı açılmasını beklediğimiz endekste 76.100 ata desteği üzerinde yaşanabilecek tepkilere ilk olarak 76.700 direncini izleyeceğiz. Gün içi tepkinin güçlenmesi için ise 76.700 aşılmalı. Bu durumda 77.300-77.500 direnç bandı izleniyor olacak. 76.100’ün aşağı kırılması halinde ise gevşeme eğilimi artacağından alt desteklerde yeni denge arayışları beklenebilir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye Tüketici Güven Endeksi May. (Önck: 68,46)
10:30 Almanya İmalat PMI-Öncü May. (Bekl: 52)
10:30 Almanya Hizmet PMI-Öncü May. (Bekl: 54,6)
11:00 Euro Bölgesi İmalat PMI-Öncü May. (Bekl: 51,9)
11:00 Euro Bölgesi Hizmet PMI-Öncü May. (Bekl: 53,2)
12:45 AB Dışişleri Bakanları Brüksel’de Toplanacak
13:15 ABD Fed/Bullard konuşacak.
15:00 ABD Fed/Williams konuşacak.
16:45 ABD İmalat PMI-Öncü May. (Bekl: 51)
17:00 Euro Bölgesi Tüketici Güven End. Mar.-Geçici (Bekl: -9)

Yukarı